fbpx

Konferencë ne Qeveri me daten 13 mars ora 19.00

Konferencë ne Qeveri me daten 13 mars ora 19.00

13/03/2020 / /

Pjesemarresit: kryeminisja Mette Frederiksen, Ministri i jashtëm Jeppe Kofoed, Ministri i rendit publik Nick Hækkerup dhe drejtori gjeneral i policis te Danimarkes Torkild Fogde. 

I parë deklaroj qeveria ni status per koronavirusin (covid-19) ne Danimarkë: 802 infektues, 23 te shtrir, 2 persona ne gjendje kritike. Atehere kryeminsti Mette Frederiksen prezanto masa te rejaj kunder perhapjes se virusit ne Danimarkë. 

E para eshtë, se spitalet me tani nuk i trajtojn pacientët i panevojshëm, pershembull operacionet dhe ekzaminimi rutinë qe nuk jonë te nevojshëm do te shtyhen. 

I dytë, departamenti i shtetit nuk rekomandojn udhetime te panevojshëm ne te gjithe shtetet dhe rekomandon te gjith danezeve se gjindet jasht shtetit, mu kthy ne Danimarkë; do me thone, mos udhto jasht Danimarke dhe qof se je banor i Danimarkes kthehuni ne shpi se me shpejtë. 

I tretë, Danimarka prej nesër, e shtune me 14 mars ora 12:00 i mbyllin krejt kufijtë deri me 14. prill. Do me thon, te huajt nuk kan drejtë te hyr ne Danimarkë as me avion, anije, tren autobusë ose vetura vetem nese ke ndonje arsye te fort,do me thonë: nese jeton ose punon, duhesh te viziton urgjende dikë te familjes qe esht i semurë ose ki femi ne Danimarkë. Qeveria thekson se transportimi i ushqimeve dhe mallrave te rendesishme kan te drejt te hyn Danimarkë; do me thon ushqim nuk do tna mungon ne Danimarkë. Pervec kesaj, shtetasit te Danimarkes kan te drejte te hyr ne Danimarkë. 

Relaterede nyheder

Infeksioni l Ndaloni aplikacionin

10/07/2020
Infeksini l stop është një aplikacion që na ndihmon të gjithëve të ndalojmë përhapjen e COVID-19 në Danimarkë.  Aplikacioni ju […] Læs mere… Læs mere…

Informacione të reja në lidhje me udhëzimet e udhëtimit të Ministrisë se Punëve të Jashtme në lidhje me COVID-19.

08/07/2020
Udhëtimi është i hapur për një numër të madh vendesh në BE/Shengen dhe në Mbretërine e Bashkuar, ku instituti i […] Læs mere… Læs mere…

Rihapja e Danimarkës tani është në fazën 3

08/06/2020
Nga e hëna, 8 qershor 2020, më shumë pjesë të Danimarkës do të rihapen. Në rastin e:  – Dhoma lojrash, […] Læs mere… Læs mere…

Kufjitë janë hapur pjesërisht, por udhëtimi ndërkombëtar ende nuk rekomandohet

29/05/2020
Referat i një konference për shtyp në Zyrën e Kryeministres të Premten, 29 maj 2020 Të gjitha udhëtimet jashtë vendit […] Læs mere… Læs mere…

Tani mund të rezervoni vetë një provë koronare – edhe nëse nuk keni simptoma

19/05/2020
Nuk është më i nevojshme të merrni një referim nga mjeku juaj në mënyrë që të keni një kohë për […] Læs mere… Læs mere…

Qeveria paraqet një strategji të re fyese për testmin dhe zbulimin e infeksionit

13/05/2020
Referat nga konferencës në Ministrinë e Shtetit, 12 maj 2020 Danimarka kohët e fundit ka krijuar masivisht teste për COVID-19 […] Læs mere… Læs mere…

Agjensia Daneze e Sigurisë paralajmëron kundër maskat të gojës bërë në shtëpi

12/05/2020
Disa individë kanë filluar të qepin ose thurin gojëdhëna (maska të gojës). Por thurjet e gojës të dhurura në shtëpi […] Læs mere… Læs mere…

Faza 2 e rihapjes fillon tani

07/05/2020
Referat i konferencës për shtyp 7 maj me Kryeministren Mette Frederiksen Danezët kanë respektuar udhëzimet e autoriteteve për distancën, higjenën, […] Læs mere… Læs mere…

Bordi Kombëtar i Shëndetësisë po i ndryshon përkufizimin e ”grupeve të rrezikut”

07/05/2020
Duke operaur me një përkufzim shumë të gjerë të grupeve të rrezikut në lidhje me COVID-19, Bordi Kombëtar i Shëndetësisë […] Læs mere… Læs mere…

Tani zgjidhni grupet e rrezikut mund te marrin vaksimim falas kunder pneumokokeve

04/05/2020
Personat në rrezik serioz nga sëmundje serioze për shkak të infeksionit COVID-19 tani mund të kontaktojnë mjekun e tyre për […] Læs mere… Læs mere…

Vær med til at sikre
et ligeværdigt Danmark
– for alle!

Sammen styrker vi minoritetsetniske danskeres
muligheder, stemmer og samfundsdeltagelseHvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.