fbpx

Mændenes Internationale Kampdag

Mændenes Internationale Kampdag

19/11/2020 / /

Den minoritetsetniske mand skal fejres!

Mino Danmark og Mino Ung København har sat barren højt, når der på torsdag inviteres til 16 timers livestreaming af Mino Festival. Ambitionen er at fejre, hylde og anerkende den minoritetsetniske mand og udfordre de negative mærkater, som minoritetsetniske mænd i Danmark oftest reduceres til.

Det er ikke tilfældigt, at Mino Festival – minoritetsmandens kampdag fejres på torsdag d. 19. november 2020. Mændenes Internationale Kampdag er af historiske og gode grunde langt mindre udbredt end den kvindelige pendant d. 8. marts. Ikke desto mindre er der behov for at markere dagen fra et minoritetsetnisk perspektiv, da minoritetsetniske mænd i Danmark på daglig basis oplever diskrimination og oftest fastlåses i meget klare narrativer om deres maskulinitet.

“Minoritetsetniske mænd udsættes for strukturel diskrimination igennem hele livet; fra de indtræder i uddannelsessystemet og gennem hele deres arbejdsliv. I dag skal Mohammed sende 52% flere ansøgninger end Mads for at komme i betragtning til det samme job, og i medierne fremstilles minoritetsetniske mænd med et overvejende negativt fokus. Derfor er vi optagede af at bryde det ensidige narrativ.” udtaler forperson i Mino Danmark, Moussa Mchangama.

På programmet til Mino Festival – minoritetsmandens kampdag deltager over 50 minoritetsetniske mænd i alt fra seriøse talks om repræsentation i forskellige brancher til musikalske optrædener, madlavning og digtoplæsninger. Det er en unik mulighed for at få indblik i den minoritetsetniske mands liv og blandt andet lære medstifter af organisationen Nalik, Juno Berthelsens personlige historie at kende, overvære en samtale om repræsentation i filmbranchen mellem de to højaktuelle skuespillere Arian Kashef og Afshin Firouzi, blive inspireret af en debat om ung aktivisme med Prince Henry og høre poetisk oplæsning af medforfatter på ’Ramadan i København’, Özcan Ajrulovski.

Med den første udgave af den minoritetsetniske mands kampdag understreger Mino Danmark arbejdet med at synliggøre udfordringerne for minoritetsetniske danskere og vise unge, der vokser op i Danmark i dag, at der er nogen, som de kan spejle sig i. Et arbejde som forperson Moussa Mchangama håber kan fortsættes i mange år frem: ”Repræsentation kan være altafgørende for et ungt menneske, der vokser op i Danmark og skal finde sin identitet. Derfor er det vigtigt at vise unge mennesker, at den minoritetsetniske mand findes i alle former, farver, identiteter, og størrelser. Det skaber medejerskab, engagement og positive rollemodeller og understøtter vores arbejde for at sikre især minoritetsetniske unges demokratiske samfundsdeltagelse.”

Relaterede nyheder

David Spence er ny organisationsdirektør i Mino Danmark

19/10/2022
Foto af: Mustafa (@almightymusse) Vores ambitioner med Mino Danmark er store: Vi skal være den vigtigste organisation for alle minoritetsetniske […] Læs mere… Læs mere…

Kritik: Mino Danmark efterlyser faglighed og perspektiver i ‘kommissionens’ sammensætning

29/08/2022
Mino Danmark var involveret i den oprindelige dialog om retning og rammer for ‘Kommissionen for den glemte kvindekamp’. I forlængelse […] Læs mere… Læs mere…

Restage: Mino Danmark og Dansk Live præsenterer idékatalog for øget minoritetsetnisk repræsentation i den danske musikbranche

14/06/2022
Mino Danmark og Dansk Live har siden 2020 arbejdet på en større kvalitativ kortlægning af, hvilke strukturelle barrierer der ekskluderer […] Læs mere… Læs mere…

Ny sekretariatsleder i Mino Danmark: Jeg bygger videre på en arv og en vision om fællesskabet

11/02/2022
Igennem de seneste to år, har Sama Sadat Ben Haddou været en dedikeret medarbejder i Mino Danmark, som projektleder på […] Læs mere… Læs mere…

Nyt forpersonskab: med magt følger ansvar

29/11/2021
I 2016 startede Mino Danmark som en tænketank. Senere blev det en organisation. I dag er Mino Danmark et hjertevarmt […] Læs mere… Læs mere…

Kommunalvalg om 1 måned!

13/10/2021
Om 1 måned er der kommunal – og regionsrådsvalg. Et valg Mino Danmark laver en stor indsats omkring. Vi har […] Læs mere… Læs mere…

Få indflydelse i Mino Danmark

06/07/2021
Mino Danmark afholder den årlige ordinære generalforsamling onsdag d. 11. august 2021 kl. 17.00-18.30. Hvis du ønsker at få indflydelse […] Læs mere… Læs mere…

Kursus for politiske minoritetskandidater

18/06/2021
Sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark lancerer Mino Danmark kurset: Politik for alle!, som er et heldagskursus for kandidater til […] Læs mere… Læs mere…

Bevilling fra Tuborgfondet til kommunal- og regionsrådsvalget 2021

27/05/2021
Mino Danmark har længe haft en ambition om at lave en stor indsats i forbindelse med det kommende kommunal- og […] Læs mere… Læs mere…

2021: Vi fortsætter kampen med flere ombord

02/02/2021
Vi er allerede en måned inde i 2021 og selvom tiden stadig er præget af COVID-19, sker der en masse […] Læs mere… Læs mere…

Vær med til at sikre
et ligeværdigt Danmark
– for alle!

Sammen styrker vi minoritetsetniske danskeres
muligheder, stemmer og samfundsdeltagelseHvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.