fbpx

Mændenes Internationale Kampdag

Mændenes Internationale Kampdag

19/11/2020 / /

Den minoritetsetniske mand skal fejres!

Mino Danmark og Mino Ung København har sat barren højt, når der på torsdag inviteres til 16 timers livestreaming af Mino Festival. Ambitionen er at fejre, hylde og anerkende den minoritetsetniske mand og udfordre de negative mærkater, som minoritetsetniske mænd i Danmark oftest reduceres til.

Det er ikke tilfældigt, at Mino Festival – minoritetsmandens kampdag fejres på torsdag d. 19. november 2020. Mændenes Internationale Kampdag er af historiske og gode grunde langt mindre udbredt end den kvindelige pendant d. 8. marts. Ikke desto mindre er der behov for at markere dagen fra et minoritetsetnisk perspektiv, da minoritetsetniske mænd i Danmark på daglig basis oplever diskrimination og oftest fastlåses i meget klare narrativer om deres maskulinitet.

“Minoritetsetniske mænd udsættes for strukturel diskrimination igennem hele livet; fra de indtræder i uddannelsessystemet og gennem hele deres arbejdsliv. I dag skal Mohammed sende 52% flere ansøgninger end Mads for at komme i betragtning til det samme job, og i medierne fremstilles minoritetsetniske mænd med et overvejende negativt fokus. Derfor er vi optagede af at bryde det ensidige narrativ.” udtaler forperson i Mino Danmark, Moussa Mchangama.

På programmet til Mino Festival – minoritetsmandens kampdag deltager over 50 minoritetsetniske mænd i alt fra seriøse talks om repræsentation i forskellige brancher til musikalske optrædener, madlavning og digtoplæsninger. Det er en unik mulighed for at få indblik i den minoritetsetniske mands liv og blandt andet lære medstifter af organisationen Nalik, Juno Berthelsens personlige historie at kende, overvære en samtale om repræsentation i filmbranchen mellem de to højaktuelle skuespillere Arian Kashef og Afshin Firouzi, blive inspireret af en debat om ung aktivisme med Prince Henry og høre poetisk oplæsning af medforfatter på ’Ramadan i København’, Özcan Ajrulovski.

Med den første udgave af den minoritetsetniske mands kampdag understreger Mino Danmark arbejdet med at synliggøre udfordringerne for minoritetsetniske danskere og vise unge, der vokser op i Danmark i dag, at der er nogen, som de kan spejle sig i. Et arbejde som forperson Moussa Mchangama håber kan fortsættes i mange år frem: ”Repræsentation kan være altafgørende for et ungt menneske, der vokser op i Danmark og skal finde sin identitet. Derfor er det vigtigt at vise unge mennesker, at den minoritetsetniske mand findes i alle former, farver, identiteter, og størrelser. Det skaber medejerskab, engagement og positive rollemodeller og understøtter vores arbejde for at sikre især minoritetsetniske unges demokratiske samfundsdeltagelse.”

Relaterede nyheder

Få indflydelse i Mino Danmark

06/07/2021
Mino Danmark afholder den årlige ordinære generalforsamling onsdag d. 11. august 2021 kl. 17.00-18.30. Hvis du ønsker at få indflydelse […] Læs mere… Læs mere…

Kursus for politiske minoritetskandidater

18/06/2021
Sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark lancerer Mino Danmark kurset: Politik for alle!, som er et heldagskursus for kandidater til […] Læs mere… Læs mere…

Bevilling fra Tuborgfondet til kommunal- og regionsrådsvalget 2021

27/05/2021
Mino Danmark har længe haft en ambition om at lave en stor indsats i forbindelse med det kommende kommunal- og […] Læs mere… Læs mere…

2021: Vi fortsætter kampen med flere ombord

02/02/2021
Vi er allerede en måned inde i 2021 og selvom tiden stadig er præget af COVID-19, sker der en masse […] Læs mere… Læs mere…

Alle skal føle sig trygge i Mino Danmark

18/12/2020
2020 har på alle måder været et markant år, hvor der har været fokus på, hvordan vi agerer. Racisme, sexisme, […] Læs mere… Læs mere…

Giv et medlemskab i julegave

30/11/2020
Nu kan du give et medlemskab i julegave! For 200 kroner kan du give et årsmedlemskab i julegave, og sikre […] Læs mere… Læs mere…

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020
Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det […] Læs mere… Læs mere…

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Mino Talks Live: Grønlændere i Danmark

16/09/2020
Onsdag d. 16. september 2020 kan du se sidste afsnit af serien Mino Talks Live med Aviaja, hvor vi inviterer […] Læs mere… Læs mere…

Ser du mig som en “indvandredreng”?

14/09/2020
Sprog og ordvalg former den virkelighed, som vi bevæger os rundt i. Ekskluderende retorik reproducerer og legitimerer de diskurser, der […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.