fbpx

Mino Danmark modtager ny donation fra Roskilde Festival

Mino Danmark modtager ny donation fra Roskilde Festival

16/04/2020 / /

Mino Danmark modtager 600.000 kroner fra Roskilde Festival til at skabe større mangfoldighed i dansk kulturliv og opbygge nye platforme, hvor minoritetsetniske unge kan være med til at sætte deres præg på dansk kulturliv.

Mino Danmark er blandt årets donationsmodtagere af overskuddet fra sidste årets Roskilde Festival. I alt modtager Mino Danmark 600.000 kroner til indsatsen Mino Culture, hvis formål er skabe flere fællesskaber og platforme, hvorfra minoritetsetniske unge danskere kan udfordre og præge dansk kulturliv.

“Der findes en hel generation af minoritetsetniske unge, der hungrer efter at udtrykke sig, udfolde sig og præge det samfund og kulturliv, de er del af. Men alt for mange oplever, at det er svært at trænge igennem kulturlivet, og de oplever for ofte at blive talt om, men ikke med. Ambitionen med Mino Culture er at skabe flere åbne platforme og kulturelle fællesskaber, hvorfra unge kan udfordre blinde vinkler i dansk kultur og berige kulturlivet ved at skabe større mangfoldighed, repræsentation og inklusion,” forklarer Mino Danmark direktør, Niddal El-Jabri.

“Vi er utrolige glade for donationen fra og samarbejdet med Roskilde Festival, som er med til at styrke minoritetsetniske unge i at blive en aktiv del af dansk kulturliv og dele deres perspektiver og erfaringer,” siger Niddal El-Jabri.

Donationen fra Roskilde Festival vil gå til at opruste allerede eksisterende initiativer som Mino Talks og Mino Views, men også til at skabe nye initiativer og fællesskaber. En af dem er en kommende kulturkanon – Mino Kulturkanon, der vil indsamle minoritetsetniske kulturbidrag, der er med til at berige dansk kultur. Mino Kulturkanon vil blive bredt tilgængelig, og den vil fungere som inspiration for alle, der vil arbejde med mangfoldighed og bedre repræsentation.

Største ansøgningsrunde nogensinde

Efter hver festival donerer Roskilde Festival hele sit overskud til initiativer, der kommer børn og unge til gode. Mino Danmark er blandt 32 organisationer og projekter, der i år modtager en donation i Roskilde Festivals hidtil største ansøgningsrunde. I alt søgte 296 projekter om at få del i puljen ‘Open Call: Unge stemmer’ på 15 millioner kroner. Fælles for projekterne, der blev udvalgt, er, at de arbejder for at skabe en positiv forandring i samfundet og lader de nye generationer komme til orde. De er alle skabt af, med eller for børn og unge. 

“Open Call: Unge stemmer handlede for os om at finde ud af, hvad der optager unge i dag, og hvordan unge engagerer sig i omverden. Vi har spurgt, og vi har fået svar. Vi ser unge, der vil fællesskabet og er klar til at tage et stort ansvar på sig, men vi sidder også med en klar oplevelse af, at der er behov for en øget opmærksomhed på unges trivsel. Det behov er bestemt ikke blevet mindre i denne tid,” udtaler Roskilde Festivals talskvinde, Christina Bilde.

Her kan du læse mere om Roskilde Festivals ‘Open Call: Unge stemmer’.

Relaterede nyheder

David Spence er ny organisationsdirektør i Mino Danmark

19/10/2022
Foto af: Mustafa (@almightymusse) Vores ambitioner med Mino Danmark er store: Vi skal være den vigtigste organisation for alle minoritetsetniske […] Læs mere… Læs mere…

Kritik: Mino Danmark efterlyser faglighed og perspektiver i ‘kommissionens’ sammensætning

29/08/2022
Mino Danmark var involveret i den oprindelige dialog om retning og rammer for ‘Kommissionen for den glemte kvindekamp’. I forlængelse […] Læs mere… Læs mere…

Restage: Mino Danmark og Dansk Live præsenterer idékatalog for øget minoritetsetnisk repræsentation i den danske musikbranche

14/06/2022
Mino Danmark og Dansk Live har siden 2020 arbejdet på en større kvalitativ kortlægning af, hvilke strukturelle barrierer der ekskluderer […] Læs mere… Læs mere…

Ny sekretariatsleder i Mino Danmark: Jeg bygger videre på en arv og en vision om fællesskabet

11/02/2022
Igennem de seneste to år, har Sama Sadat Ben Haddou været en dedikeret medarbejder i Mino Danmark, som projektleder på […] Læs mere… Læs mere…

Nyt forpersonskab: med magt følger ansvar

29/11/2021
I 2016 startede Mino Danmark som en tænketank. Senere blev det en organisation. I dag er Mino Danmark et hjertevarmt […] Læs mere… Læs mere…

Kommunalvalg om 1 måned!

13/10/2021
Om 1 måned er der kommunal – og regionsrådsvalg. Et valg Mino Danmark laver en stor indsats omkring. Vi har […] Læs mere… Læs mere…

Få indflydelse i Mino Danmark

06/07/2021
Mino Danmark afholder den årlige ordinære generalforsamling onsdag d. 11. august 2021 kl. 17.00-18.30. Hvis du ønsker at få indflydelse […] Læs mere… Læs mere…

Kursus for politiske minoritetskandidater

18/06/2021
Sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark lancerer Mino Danmark kurset: Politik for alle!, som er et heldagskursus for kandidater til […] Læs mere… Læs mere…

Bevilling fra Tuborgfondet til kommunal- og regionsrådsvalget 2021

27/05/2021
Mino Danmark har længe haft en ambition om at lave en stor indsats i forbindelse med det kommende kommunal- og […] Læs mere… Læs mere…

2021: Vi fortsætter kampen med flere ombord

02/02/2021
Vi er allerede en måned inde i 2021 og selvom tiden stadig er præget af COVID-19, sker der en masse […] Læs mere… Læs mere…

Vær med til at sikre
et ligeværdigt Danmark
– for alle!

Sammen styrker vi minoritetsetniske danskeres
muligheder, stemmer og samfundsdeltagelseHvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.