fbpx

Mino Danmark modtager ny donation fra Roskilde Festival

Mino Danmark modtager ny donation fra Roskilde Festival

16/04/2020 / /

Mino Danmark modtager 600.000 kroner fra Roskilde Festival til at skabe større mangfoldighed i dansk kulturliv og opbygge nye platforme, hvor minoritetsetniske unge kan være med til at sætte deres præg på dansk kulturliv.

Mino Danmark er blandt årets donationsmodtagere af overskuddet fra sidste årets Roskilde Festival. I alt modtager Mino Danmark 600.000 kroner til indsatsen Mino Culture, hvis formål er skabe flere fællesskaber og platforme, hvorfra minoritetsetniske unge danskere kan udfordre og præge dansk kulturliv.

“Der findes en hel generation af minoritetsetniske unge, der hungrer efter at udtrykke sig, udfolde sig og præge det samfund og kulturliv, de er del af. Men alt for mange oplever, at det er svært at trænge igennem kulturlivet, og de oplever for ofte at blive talt om, men ikke med. Ambitionen med Mino Culture er at skabe flere åbne platforme og kulturelle fællesskaber, hvorfra unge kan udfordre blinde vinkler i dansk kultur og berige kulturlivet ved at skabe større mangfoldighed, repræsentation og inklusion,” forklarer Mino Danmark direktør, Niddal El-Jabri.

“Vi er utrolige glade for donationen fra og samarbejdet med Roskilde Festival, som er med til at styrke minoritetsetniske unge i at blive en aktiv del af dansk kulturliv og dele deres perspektiver og erfaringer,” siger Niddal El-Jabri.

Donationen fra Roskilde Festival vil gå til at opruste allerede eksisterende initiativer som Mino Talks og Mino Views, men også til at skabe nye initiativer og fællesskaber. En af dem er en kommende kulturkanon – Mino Kulturkanon, der vil indsamle minoritetsetniske kulturbidrag, der er med til at berige dansk kultur. Mino Kulturkanon vil blive bredt tilgængelig, og den vil fungere som inspiration for alle, der vil arbejde med mangfoldighed og bedre repræsentation.

Største ansøgningsrunde nogensinde

Efter hver festival donerer Roskilde Festival hele sit overskud til initiativer, der kommer børn og unge til gode. Mino Danmark er blandt 32 organisationer og projekter, der i år modtager en donation i Roskilde Festivals hidtil største ansøgningsrunde. I alt søgte 296 projekter om at få del i puljen ‘Open Call: Unge stemmer’ på 15 millioner kroner. Fælles for projekterne, der blev udvalgt, er, at de arbejder for at skabe en positiv forandring i samfundet og lader de nye generationer komme til orde. De er alle skabt af, med eller for børn og unge. 

“Open Call: Unge stemmer handlede for os om at finde ud af, hvad der optager unge i dag, og hvordan unge engagerer sig i omverden. Vi har spurgt, og vi har fået svar. Vi ser unge, der vil fællesskabet og er klar til at tage et stort ansvar på sig, men vi sidder også med en klar oplevelse af, at der er behov for en øget opmærksomhed på unges trivsel. Det behov er bestemt ikke blevet mindre i denne tid,” udtaler Roskilde Festivals talskvinde, Christina Bilde.

Her kan du læse mere om Roskilde Festivals ‘Open Call: Unge stemmer’.

Relaterede nyheder

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020
Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det […] Læs mere… Læs mere…

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Handlingsplan mod diskrimination

03/09/2020
Mino Danmark og en række civilsamfundsorganisationer har sammen skabt en handlingsplan mod diskrimination, der indeholder konkrete anbefalinger til, hvordan vi […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmarks grundlægger takker af

19/08/2020
Direktør Niddal El-Jabri grundlagde foreningen Mino Danmark i 2016 med en vision om at skabe en interesseorganisation, der skulle fremme […] Læs mere… Læs mere…

Små forskelle i ledighed mellem minoritet og majoritet

30/06/2020
Der har igennem foråret været en del debat omkring hvordan minoritetsetniske danskere ville være mere udsatte, ift. at miste deres […] Læs mere… Læs mere…

Der skal handles mod racisme nu!

26/06/2020
En 28-årig dansk-tanzaniansk mand blev tirsdag morgen fundet dræbt ved et shelter i Nordskoven på Bornholm. I sigtelsen står der, […] Læs mere… Læs mere…

Ny forperson: Jeg har noget på hjerte.

03/06/2020
Kære du. Kære borger. Kære Mino-medlem, aktivist, interessent og partner.Jeg har noget på hjerte. Som privatperson, som brunt menneske. Egentlig […] Læs mere… Læs mere…

Mino Talk Live: “MAND DIG OP”

18/05/2020
Onsdag d. 20. maj kl. 20.00 går Mino Talks Live med Bashar Al-Saoudi, hvor vi inviterer til en samtale om […] Læs mere… Læs mere…

De varme hænder: Hver fjerde “varme hånd” i Regíon Hovedstaden er ikke-vestlig indvandrer eller efterkommer.

14/05/2020
Mino Danmark I en ny rapport fra Statens Serum Institut med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i […] Læs mere… Læs mere…

Ny rapport med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i Danmark

08/05/2020
Statens Serum Institut sætter i denne uges ”trend-og-fokus-rapport” spot på etnicitet og aldersgruppering. Rapporten konkluderer, at indvandrere og efterkommere fra […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.