fbpx

Mino Danmarks grundlægger takker af

Mino Danmarks grundlægger takker af

19/08/2020 / /

Direktør Niddal El-Jabri grundlagde foreningen Mino Danmark i 2016 med en vision om at skabe en interesseorganisation, der skulle fremme minoritetsetniske borgeres ligestilling og muligheder i det danske samfund. Efter 5 års opbygning, giver Niddal El-Jabri nu faklen videre og tager afsked med organisationen.

”Mino Danmark står i dag med en sund økonomi, et voksende medlemstal, en stærk infrastruktur og ikke mindst så udvikles og udfordres organisationen dagligt af en stor gruppe af aktive fra alle samfundsgrupper, der med stort engagement skaber og indfrier nye potentialer i regi af Mino Danmark, ledet an af en professionel bestyrelse og stærk organisation,” siger Niddal El-Jabri, direktør.

”Mit arbejde i Mino Danmark har altid haft en udløbsfrist, og for at sikre at organisationen altid har de til enhver tid krævede kræfter, er det både min og bestyrelsens opfattelse, at tiden er inde til at skrive det næste kapitel i Mino Danmarks historie. Det er vemodigt for mig personligt, men også rigtig glædeligt, at være nået til dette stadie. Det har været en fantastisk rejse, og jeg vil gerne rette en særlig tak til alle de mennesker der har været med. Tak for jeres tillid, jeres opbakning og jeres dedikation. Jeg vil fortsat følge med fra sidelinjen, og glæder mig til at se Mino Danmark fortsætte med at skabe vækst, bevægelse, aktivisme og forandring i samfundet,” afslutter Niddal El-Jabri.

Mino Danmark blev grundlagt ud fra en vision om at Danmark skulle have en civilsamfundsorganisation, der arbejder aktivt med de udfordringer og muligheder som i særlig grad findes blandt landets unge minoritetsborgere. Siden 2016 er Mino Danmark gået fra at være et lille projekt drevet af passionerede ildsjæle til en betydningsfuld organisation med 1300 medlemmer og lokalforeninger. I 2020 kom Mino Danmark for første gang kom på finansloven, og med det lød også startskuddet tid til at sætte gang i næste del af Mino Danmarks rejse.

”Niddals arbejde fortjener stor anerkendelse og ros. Mino Danmark er blevet en vigtig stemme og en vigtig platform, som har ført nye minoritetsstemmer frem i det danske samfund. Fra bestyrelsen skal lyde en stor tak til Niddal for det store arbejde, den evigt brændende passion og de utallige timer og den energi, han har lagt i projektet.” fortæller Mino Danmarks bestyrelsesformand, Moussa Mchangama.

”Nu skal næste kapitel i Mino Danmarks historie skrives. Mino Danmarks organisation skal nu bygges op om en ny strategi, der færdiggøres i efteråret og føres videre af det eksisterende sekretariat og de mange frivillige. Fra årsskiftet skal en ny direktør føre faklen videre. Hvem det bliver vides endnu ikke – men der er ingen tvivl om, at Mino Danmarks position og virke fortsætter, så minoritetsperspektiver fortsat vil være en aktiv del af dagsordenen, når vi taler om samfundets udvikling til det bedre.”

Niddal El-Jabri stopper som direktør d. 11.09 2020 og Mino Danmarks arbejde føres videre af det eksisterende sekretariat, mens der arbejdes på at etablere en ny daglig ledelse.

Relaterede nyheder

Kommunalvalg om 1 måned!

13/10/2021
Om 1 måned er der kommunal – og regionsrådsvalg. Et valg Mino Danmark laver en stor indsats omkring. Vi har […] Læs mere… Læs mere…

Få indflydelse i Mino Danmark

06/07/2021
Mino Danmark afholder den årlige ordinære generalforsamling onsdag d. 11. august 2021 kl. 17.00-18.30. Hvis du ønsker at få indflydelse […] Læs mere… Læs mere…

Kursus for politiske minoritetskandidater

18/06/2021
Sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark lancerer Mino Danmark kurset: Politik for alle!, som er et heldagskursus for kandidater til […] Læs mere… Læs mere…

Bevilling fra Tuborgfondet til kommunal- og regionsrådsvalget 2021

27/05/2021
Mino Danmark har længe haft en ambition om at lave en stor indsats i forbindelse med det kommende kommunal- og […] Læs mere… Læs mere…

2021: Vi fortsætter kampen med flere ombord

02/02/2021
Vi er allerede en måned inde i 2021 og selvom tiden stadig er præget af COVID-19, sker der en masse […] Læs mere… Læs mere…

Alle skal føle sig trygge i Mino Danmark

18/12/2020
2020 har på alle måder været et markant år, hvor der har været fokus på, hvordan vi agerer. Racisme, sexisme, […] Læs mere… Læs mere…

Giv et medlemskab i julegave

30/11/2020
Nu kan du give et medlemskab i julegave! For 200 kroner kan du give et årsmedlemskab i julegave, og sikre […] Læs mere… Læs mere…

Mændenes Internationale Kampdag

19/11/2020
Den minoritetsetniske mand skal fejres! Mino Danmark og Mino Ung København har sat barren højt, når der på torsdag inviteres […] Læs mere… Læs mere…

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020
Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det […] Læs mere… Læs mere…

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.