fbpx

Mino Danmarks grundlægger takker af

Mino Danmarks grundlægger takker af

19/08/2020 / /

Direktør Niddal El-Jabri grundlagde foreningen Mino Danmark i 2016 med en vision om at skabe en interesseorganisation, der skulle fremme minoritetsetniske borgeres ligestilling og muligheder i det danske samfund. Efter 5 års opbygning, giver Niddal El-Jabri nu faklen videre og tager afsked med organisationen.

”Mino Danmark står i dag med en sund økonomi, et voksende medlemstal, en stærk infrastruktur og ikke mindst så udvikles og udfordres organisationen dagligt af en stor gruppe af aktive fra alle samfundsgrupper, der med stort engagement skaber og indfrier nye potentialer i regi af Mino Danmark, ledet an af en professionel bestyrelse og stærk organisation,” siger Niddal El-Jabri, direktør.

”Mit arbejde i Mino Danmark har altid haft en udløbsfrist, og for at sikre at organisationen altid har de til enhver tid krævede kræfter, er det både min og bestyrelsens opfattelse, at tiden er inde til at skrive det næste kapitel i Mino Danmarks historie. Det er vemodigt for mig personligt, men også rigtig glædeligt, at være nået til dette stadie. Det har været en fantastisk rejse, og jeg vil gerne rette en særlig tak til alle de mennesker der har været med. Tak for jeres tillid, jeres opbakning og jeres dedikation. Jeg vil fortsat følge med fra sidelinjen, og glæder mig til at se Mino Danmark fortsætte med at skabe vækst, bevægelse, aktivisme og forandring i samfundet,” afslutter Niddal El-Jabri.

Mino Danmark blev grundlagt ud fra en vision om at Danmark skulle have en civilsamfundsorganisation, der arbejder aktivt med de udfordringer og muligheder som i særlig grad findes blandt landets unge minoritetsborgere. Siden 2016 er Mino Danmark gået fra at være et lille projekt drevet af passionerede ildsjæle til en betydningsfuld organisation med 1300 medlemmer og lokalforeninger. I 2020 kom Mino Danmark for første gang kom på finansloven, og med det lød også startskuddet tid til at sætte gang i næste del af Mino Danmarks rejse.

”Niddals arbejde fortjener stor anerkendelse og ros. Mino Danmark er blevet en vigtig stemme og en vigtig platform, som har ført nye minoritetsstemmer frem i det danske samfund. Fra bestyrelsen skal lyde en stor tak til Niddal for det store arbejde, den evigt brændende passion og de utallige timer og den energi, han har lagt i projektet.” fortæller Mino Danmarks bestyrelsesformand, Moussa Mchangama.

”Nu skal næste kapitel i Mino Danmarks historie skrives. Mino Danmarks organisation skal nu bygges op om en ny strategi, der færdiggøres i efteråret og føres videre af det eksisterende sekretariat og de mange frivillige. Fra årsskiftet skal en ny direktør føre faklen videre. Hvem det bliver vides endnu ikke – men der er ingen tvivl om, at Mino Danmarks position og virke fortsætter, så minoritetsperspektiver fortsat vil være en aktiv del af dagsordenen, når vi taler om samfundets udvikling til det bedre.”

Niddal El-Jabri stopper som direktør d. 11.09 2020 og Mino Danmarks arbejde føres videre af det eksisterende sekretariat, mens der arbejdes på at etablere en ny daglig ledelse.

Relaterede nyheder

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Handlingsplan mod diskrimination

03/09/2020
Mino Danmark og en række civilsamfundsorganisationer har sammen skabt en handlingsplan mod diskrimination, der indeholder konkrete anbefalinger til, hvordan vi […] Læs mere… Læs mere…

Små forskelle i ledighed mellem minoritet og majoritet

30/06/2020
Der har igennem foråret været en del debat omkring hvordan minoritetsetniske danskere ville være mere udsatte, ift. at miste deres […] Læs mere… Læs mere…

Der skal handles mod racisme nu!

26/06/2020
En 28-årig dansk-tanzaniansk mand blev tirsdag morgen fundet dræbt ved et shelter i Nordskoven på Bornholm. I sigtelsen står der, […] Læs mere… Læs mere…

Ny forperson: Jeg har noget på hjerte.

03/06/2020
Kære du. Kære borger. Kære Mino-medlem, aktivist, interessent og partner.Jeg har noget på hjerte. Som privatperson, som brunt menneske. Egentlig […] Læs mere… Læs mere…

Mino Talk Live: “MAND DIG OP”

18/05/2020
Onsdag d. 20. maj kl. 20.00 går Mino Talks Live med Bashar Al-Saoudi, hvor vi inviterer til en samtale om […] Læs mere… Læs mere…

De varme hænder: Hver fjerde “varme hånd” i Regíon Hovedstaden er ikke-vestlig indvandrer eller efterkommer.

14/05/2020
Mino Danmark I en ny rapport fra Statens Serum Institut med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i […] Læs mere… Læs mere…

Ny rapport med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i Danmark

08/05/2020
Statens Serum Institut sætter i denne uges ”trend-og-fokus-rapport” spot på etnicitet og aldersgruppering. Rapporten konkluderer, at indvandrere og efterkommere fra […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmark modtager ny donation fra Roskilde Festival

16/04/2020
Mino Danmark modtager 600.000 kroner fra Roskilde Festival til at skabe større mangfoldighed i dansk kulturliv og opbygge nye platforme, […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmark afprøves i England.

18/03/2020
I forlængelse af den succesfulde kampagne “En del af Danmark” lanceret i august 2019, kan vi hos Mino Danmark i […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.