fbpx

Ny forperson: Jeg har noget på hjerte.

Ny forperson: Jeg har noget på hjerte.

03/06/2020 / /

Kære du. Kære borger. Kære Mino-medlem, aktivist, interessent og partner.
Jeg har noget på hjerte.

Som privatperson, som brunt menneske. Egentlig skulle det her bare være præsentationen af mig, Moussa, Mino Danmarks nye forperson. Men i lyset af drabet på George Floyd og mediernes fornyede fokus på den systematiske racisme og undertrykkelse, er det selvfølgelig mit fokus. Jeg er jo personligt impliceret, mærket, træt.

Jeg bærer min hudfarve med stolthed. Som barn af en hvid, dansk mor og en østafrikansk far, har min brunhed, min anderledeshed, altid været synlig. Den har altid levet med mig, for mig, på mig, af mig. Som barn, følte jeg mig næsten altid alene i min anderledeshed. Jeg følte mig udsat, udskældt og forskelsbehandlet, selvom jeg ikke havde ordene til at kalde det, hvad det var; racisme.
I disse dage oplever vi et fornyet fokus på racismens uhyggelige ansigt.

Opstanden i USA efter drabet på George Floyd, kampene for sortes rettigheder og Black Lives Matter-bevægelsens organisering giver genlyd i medier verden over. Igen. Igen. Igen. Det er jeg personlig dybt berørt af. Som afro-dansker er den sorte krop spejlingen af min egen. Når jeg ser sorte blive dræbt på meningsløs vis, ser jeg min egen krop blive ødelagt. Mine egne drømme, mine egne håb, mine egne muligheder for at bryde med den systematiske undertrykkelse. Den bliver re-postet, vist og delt i massiv grad på sociale medier, og jeg kan ikke undslippe. Det sætter sine spor – selvom jeg er et stærkt menneske. Men hvis man tror, at racisme og undertrykkelse kun fylder, når medierne skriver om meningsløse politidrab i USA, tager man fejl. Os minoritetspersoner lever med den strukturelle og systematiske racismes mekanismer hver eneste dag. For racisme er ikke bare et amerikansk fænomen. Der er væsentlige historiske og samfundsmæssige forskelle på at være sort i USA og i Danmark. Men systematisk racisme er et globalt fænomen. Vi er forbundet med resten af verden, om vi vil det eller ej. Undertrykkelsen, tilfangetagelsen og udnyttelsen af den sorte krop er et historisk bredt fænomen, der implicerer hele den vestlige verden – den vestlige verdens velstand er tæt forbundet til den og dens mekanismer trækker spor langt op i vores nutid. Vi kan ikke isolere os og lukke øjnene og vi må forstå, selvom det er ubehageligt, at den dagsorden som Black Lives Matter-bevægelsen sætter i USA, også har betydning for os herhjemme i Danmark. Det skal den have. For alle liv er ikke lige meget værd den dag i dag. Tydeligvis. Derfor er det afgørende, at vi i Mino Danmark bakker op om Black Lives Matter-bevægelsen og bruger vores organisation og position bedst muligt til at understøtte deres dagsorden lokalt her i Danmark. I første omgang indebærer det at agere bibliotek og kilde til en række af den viden og de tiltag, der kan hjælpe især hvide danskere, virksomheder og organisationer med at udvikle deres viden om racisme og fremme det antiracistiske og inkluderende arbejde. Guiden går i luften snarest muligt og vil blive udbygget løbende, ligesom vi deler budskaber, events og demonstrationer. Og for danske virksomheder vil der være en konference d. 5. november i København.

For jeg tror, det er vores allerstørste opgave at arbejde på den helt lange bane. Tage det lange lys på og tænke i det store perspektiv. Ikke kun på nu.

Som forening arbejder Mino Danmark for at sikre minoritetspersoners rettigheder, samfundsdeltagelse og medvirke til en stærkere anti-racistisk dagsorden. Vi arbejder intersektionelt og mener, at ægte ligestilling kræver ligestilling for alle – på tværs af bl.a. kulturelle, etniske, religiøse, kropslige, seksuelle, identitetsmæssige forskelle. Men det betyder ikke, at alle har de samme udfordringer. De seneste år har Mino Danmark aktivt arbejdet for et mere inkluderende samfund på tværs af en række områder især med udgangspunkt i statistisk viden om minoritetspersoner; uddannelse af unge, oplysning til politikere og samfund, vidensdeling med organisationer og uddannelser, analyser, aktivisme, events og happenings. Vi har skubbet en række – især yngre – minoritetspersoner frem på scenen og hjulpet dem med at finde deres ben i debatten. Fordi nye stemmer og en bred repræsentation er afgørende for vores demokratiske samfund

Men vi kan og skal mere. Og den rejse begynder nu. Den har været på vej i noget tid, men er tvingende nødvendig – og understreges af den udvikling, verden ser lige nu. I sidste uge blev jeg valgt som ny forperson i bestyrelsen for Mino Danmark. Det er en opgave, jeg tager dybt seriøst. Både professionelt og personligt. For jeg tror på, dybt i mit hjerte, at organiseringen af minoritetspersoner er en helt afgørende brik i at skabe systematisk forandring i samfundet. For forandring er nødvendig. Tvingende nødvendig.

Vi kan hjælpe hinanden sammen. Hvad der er hårdt, helt personligt og mentalt, for den enkelte, kan vi klare i fællesskab. Det tror jeg på. Måske du gør det samme. Jeg håber, du vil holde øje og måske tage del i rejsen.

Moussa Mchangama
Forperson
Mino Danmark

Relaterede nyheder

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020
Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det […] Læs mere… Læs mere…

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Handlingsplan mod diskrimination

03/09/2020
Mino Danmark og en række civilsamfundsorganisationer har sammen skabt en handlingsplan mod diskrimination, der indeholder konkrete anbefalinger til, hvordan vi […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmarks grundlægger takker af

19/08/2020
Direktør Niddal El-Jabri grundlagde foreningen Mino Danmark i 2016 med en vision om at skabe en interesseorganisation, der skulle fremme […] Læs mere… Læs mere…

Små forskelle i ledighed mellem minoritet og majoritet

30/06/2020
Der har igennem foråret været en del debat omkring hvordan minoritetsetniske danskere ville være mere udsatte, ift. at miste deres […] Læs mere… Læs mere…

Der skal handles mod racisme nu!

26/06/2020
En 28-årig dansk-tanzaniansk mand blev tirsdag morgen fundet dræbt ved et shelter i Nordskoven på Bornholm. I sigtelsen står der, […] Læs mere… Læs mere…

Mino Talk Live: “MAND DIG OP”

18/05/2020
Onsdag d. 20. maj kl. 20.00 går Mino Talks Live med Bashar Al-Saoudi, hvor vi inviterer til en samtale om […] Læs mere… Læs mere…

De varme hænder: Hver fjerde “varme hånd” i Regíon Hovedstaden er ikke-vestlig indvandrer eller efterkommer.

14/05/2020
Mino Danmark I en ny rapport fra Statens Serum Institut med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i […] Læs mere… Læs mere…

Ny rapport med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i Danmark

08/05/2020
Statens Serum Institut sætter i denne uges ”trend-og-fokus-rapport” spot på etnicitet og aldersgruppering. Rapporten konkluderer, at indvandrere og efterkommere fra […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmark modtager ny donation fra Roskilde Festival

16/04/2020
Mino Danmark modtager 600.000 kroner fra Roskilde Festival til at skabe større mangfoldighed i dansk kulturliv og opbygge nye platforme, […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.