fbpx

David Spence er ny organisationsdirektør i Mino Danmark

19/10/2022 / /

Foto af: Mustafa (@almightymusse)

Vores ambitioner med Mino Danmark er store: Vi skal være den vigtigste organisation for alle minoritetsetniske danskere i hele landet. Den udvikling kræver god ledelse, og derfor er vi ufattelig stolte af at præsentere Mino Danmarks nye organisationsdirektør, David Spence.​

Siden januar 2022 har David været frivillig i Mino Danmark, hvor han har hjulpet generalsekretæren, Sama Sadat Ben Haddou, med genetableringen af Mino Danmark. Det skete i en tid, hvor Mino Danmark havde allermest brug for de ressourcer David bringer med sig.

David har de seneste 12 år arbejdet med projektledelse, salgsledelse og opbygning af partnerskaber i blandt andet IBM, Mærsk, Finanstilsynet og Nordea. Han bringer derfor en bred vifte af viden, erfaring og ressourcer ind i Mino Danmark, foruden et forfriskende blik på, hvordan vi bedst udvikler organisationen. 

Der er ingen tvivl om, at vi har haft travlt og løbet stærkt i 2022, hvorfor denne lancering af den nye ledelse kommer en anelse på bagkant. David tiltrådte nemlig allerede som organisationsdirektør tilbage i juli 2022 som en del af en delt ledelse sammen med vores generalsekretær S​ama. Sammen har David og Sama haft fokus på at skabe et bæredygtigt fundament for Mino Danmark – økonomisk såvel som organisatorisk. Det har betydet, at vi det seneste år har gennemgået store forandringer i måden, hvorpå organisationen drives. Netop af den grund står vi i dag langt stærkere efter et utroligt svært år.

Den positive udvikling har kun været muligt, fordi der er så mange dygtige og dedikerede mennesker, der har hjulpet og troet på Mino Danmark. Her skal der lyde en enorm tak til vores bestyrelse, de frivillige i Mino Ung og Mino Karrierenetværk og alle vores medlemmer. Og ikke mindst en speciel tak til Tuborgfondet samt Foreningen Roskilde Festival, der hjalp økonomisk til, da det var allermest nødvendigt. 

David kom ind i en organisation, der stod i en meget svær situation. Han smed, hvad han havde i hænderne for at sikre Mino Danmarks eksistens i samarbejde med Sama og bestyrelsen. David har formået at skabe et overblik, som Mino Danmark har manglet – økonomisk, organisatorisk og strategisk. Han er gået visionært til værks og været drevet af en grundtanke om Mino Danmark som en af de vigtigste, forandringsskabende organisationer.

I Mino Danmark er vi derfor meget stolte af officielt at kunne byde David velkommen i organisationen, og vi glæder os til, at vi inden længe kan dele gode nyheder om nye initiativer med jer.

På vegne af Mino Danmark,

Sama Sadat Ben Haddou & David Spence

Relaterede nyheder

Kritik: Mino Danmark efterlyser faglighed og perspektiver i ‘kommissionens’ sammensætning

29/08/2022
Mino Danmark var involveret i den oprindelige dialog om retning og rammer for ‘Kommissionen for den glemte kvindekamp’. I forlængelse […] Læs mere… Læs mere…

Restage: Mino Danmark og Dansk Live præsenterer idékatalog for øget minoritetsetnisk repræsentation i den danske musikbranche

14/06/2022
Mino Danmark og Dansk Live har siden 2020 arbejdet på en større kvalitativ kortlægning af, hvilke strukturelle barrierer der ekskluderer […] Læs mere… Læs mere…

Ny sekretariatsleder i Mino Danmark: Jeg bygger videre på en arv og en vision om fællesskabet

11/02/2022
Igennem de seneste to år, har Sama Sadat Ben Haddou været en dedikeret medarbejder i Mino Danmark, som projektleder på […] Læs mere… Læs mere…

Nyt forpersonskab: med magt følger ansvar

29/11/2021
I 2016 startede Mino Danmark som en tænketank. Senere blev det en organisation. I dag er Mino Danmark et hjertevarmt […] Læs mere… Læs mere…

Kommunalvalg om 1 måned!

13/10/2021
Om 1 måned er der kommunal – og regionsrådsvalg. Et valg Mino Danmark laver en stor indsats omkring. Vi har […] Læs mere… Læs mere…

Få indflydelse i Mino Danmark

06/07/2021
Mino Danmark afholder den årlige ordinære generalforsamling onsdag d. 11. august 2021 kl. 17.00-18.30. Hvis du ønsker at få indflydelse […] Læs mere… Læs mere…

Kursus for politiske minoritetskandidater

18/06/2021
Sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark lancerer Mino Danmark kurset: Politik for alle!, som er et heldagskursus for kandidater til […] Læs mere… Læs mere…

Bevilling fra Tuborgfondet til kommunal- og regionsrådsvalget 2021

27/05/2021
Mino Danmark har længe haft en ambition om at lave en stor indsats i forbindelse med det kommende kommunal- og […] Læs mere… Læs mere…

2021: Vi fortsætter kampen med flere ombord

02/02/2021
Vi er allerede en måned inde i 2021 og selvom tiden stadig er præget af COVID-19, sker der en masse […] Læs mere… Læs mere…

Alle skal føle sig trygge i Mino Danmark

18/12/2020
2020 har på alle måder været et markant år, hvor der har været fokus på, hvordan vi agerer. Racisme, sexisme, […] Læs mere… Læs mere…

Vær med til at sikre
et ligeværdigt Danmark
– for alle!

Sammen styrker vi minoritetsetniske danskeres
muligheder, stemmer og samfundsdeltagelseHvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.