fbpx

Der skal handles mod racisme nu!

Der skal handles mod racisme nu!

26/06/2020 / /

En 28-årig dansk-tanzaniansk mand blev tirsdag morgen fundet dræbt ved et shelter i Nordskoven på Bornholm.

I sigtelsen står der, at de to brødre har sparket ofret, stukket ham med en kniv og slået ham med en rafte og en flaske. De to brødre har ifølge sigtelsen også trykket et knæ mod mandens hals. Vi ved, at den ene af de nu sigtede brødre har et hagekors tatoveret på sit ben, hyldet Rasmus Paludan og protesteret mod Black Lives Matter-bevægelsen. 

Bornholms Politi har forholdt sig til, hvorvidt drabet kan være racistisk motiveret, og udmeldingen er, på nuværende tidspunkt, at intet peger i retningen af racisme, ifølge efterforskningsleder Henrik Schou.

Dette stiller Mino Danmark sig undrende overfor, da der kan være flere motiver. Ligebehandlingschef ved Institut for Menneskerettigheder, Maria Ventegodt, siger “det er rigtig vigtigt, at det altid efterforskes, om en forbrydelse er racistisk motiveret. Det er også meget vigtigt at gøre sig klart, at forbrydelser kan have flere motiver. De kan være motiveret af BÅDE had mod sorte mennesker OG andre ting. Det er ikke nødvendigvis sådan, at eksistensen af et andet motiv udelukker, at der er tale om en “hadforbrydelse,” til Mino Danmark.  

Derudover stiller vi os også undrende overfor mediernes ageren i denne tragiske sag. Den manglende dækning. Argumentet fra enkelte journalister har været, at så længe motivet ikke er afklaret, skal medierne holde sig for gode til at konkludere. Men dette skal ikke handle om konklusioner. Det skal handle om at journalisterne rækker ud til de mennesker og organisationer, der har et indgående kendskab til racisme både personligt, strukturelt og institutionelt så dækningen er bredere,  repræsentativ og vidensbaseret.  

Christian Lindhardt, ansv. chefredaktør på fagbladet Journalisten, har i en leder den 26.06.2020, kritiseret danske medier for ikke at tage racisme alvorligt. Men for at journalister og andre fagpersoner kan tage racisme alvorligt, fordrer det at de har den nødvendige viden om hvordan racisme kommer til udtryk i vores samfund. Racisme er ikke et moralsk spørgsmål, men handlinger, som opererer både direkte og skjult. Bevidst og ubevidst. 

Mira C. Skadegaard, Postdoc på institut for Kultur og Læring på Aalborg Universitet i København, som i øjeblikket forsker i strukturel og mikrodiskrimination med særlig interesse i, hvordan diskrimination bliver skjult i hverdagsinteraktioner og -normer, opfordrer til “at vi lever op til vores pligt i at levere forskningsbaseret undervisning i diskrimination og menneskerettigheder og at der blandt politikere, journalister, politi, lærere og andre samfundsaktører bliver iværksat en forsknings -og vidensbaseret opkvalificering så vi kan undgå at racisme, diskrimination og hadforbrydelser fortsætter og vokser sig større. Men mest af alt at vi anvender den lovgivning vi allerede har og tager den mere alvorligt.”  

Mino Danmark støtter anbefalingen fra Enhedslistens politiske ordfører, Pernille Skipper, om en national handlingsplan mod racisme og hadforbrydelser. 

Udover dette støtter vi også anbefalingen fra Institut for Menneskerettigheder om, at der vedtages en handlingsplan for racisme og hadforbrydelser.

Vi anbefaler desuden ligestillingsminister Mogens Jensen  om at nedsætte en ekspertgruppe, der skal udarbejde en rapport med konkrete anbefalinger til Folketinget, således har foreningens direktør, sendt en anbefaling på mail til særlig rådgiver for Ligestillingsministeren, Søren Andersen. Fordi der skal handles mod racisme nu.

Relaterede nyheder

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020
Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det […] Læs mere… Læs mere…

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Handlingsplan mod diskrimination

03/09/2020
Mino Danmark og en række civilsamfundsorganisationer har sammen skabt en handlingsplan mod diskrimination, der indeholder konkrete anbefalinger til, hvordan vi […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmarks grundlægger takker af

19/08/2020
Direktør Niddal El-Jabri grundlagde foreningen Mino Danmark i 2016 med en vision om at skabe en interesseorganisation, der skulle fremme […] Læs mere… Læs mere…

Små forskelle i ledighed mellem minoritet og majoritet

30/06/2020
Der har igennem foråret været en del debat omkring hvordan minoritetsetniske danskere ville være mere udsatte, ift. at miste deres […] Læs mere… Læs mere…

Ny forperson: Jeg har noget på hjerte.

03/06/2020
Kære du. Kære borger. Kære Mino-medlem, aktivist, interessent og partner.Jeg har noget på hjerte. Som privatperson, som brunt menneske. Egentlig […] Læs mere… Læs mere…

Mino Talk Live: “MAND DIG OP”

18/05/2020
Onsdag d. 20. maj kl. 20.00 går Mino Talks Live med Bashar Al-Saoudi, hvor vi inviterer til en samtale om […] Læs mere… Læs mere…

De varme hænder: Hver fjerde “varme hånd” i Regíon Hovedstaden er ikke-vestlig indvandrer eller efterkommer.

14/05/2020
Mino Danmark I en ny rapport fra Statens Serum Institut med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i […] Læs mere… Læs mere…

Ny rapport med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i Danmark

08/05/2020
Statens Serum Institut sætter i denne uges ”trend-og-fokus-rapport” spot på etnicitet og aldersgruppering. Rapporten konkluderer, at indvandrere og efterkommere fra […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmark modtager ny donation fra Roskilde Festival

16/04/2020
Mino Danmark modtager 600.000 kroner fra Roskilde Festival til at skabe større mangfoldighed i dansk kulturliv og opbygge nye platforme, […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.