fbpx

Mino Danmark får 350.000 kroner i støtte fra Foreningen Roskilde Festival

Mino Danmark får 350.000 kroner i støtte fra Foreningen Roskilde Festival

10/04/2018 / /

Donationen støtter tre projekter der bryder sociale og kulturelle barriere og fremmer repræsentation af minoritetsetniske unge i Roskilde Festival.

Det er med stor glæde at Mino Danmark kan meddele, at Foreningen Roskilde Festival støtter Mino Danmark med 350.000 kroner. Donationen bruges på tre projekter der skal fremme minoritetsetniske unges bidrag til det danske fællesskab.

Direktør af Mino Danmark, Niddal El-Jabri, siger:

“Det er fantastisk for en organisation som Mino Danmark at etablere et tæt forhold til og samarbejde med Foreningen Roskilde Festival. Igennem deres platform kan vi udleve vores mission om at bryde med tabuer, udfordre stilstand og fremme progressive handlemuligheder for særligt minoritetsunge. Samarbejdet handler især om at facilitere en samtale om det at tage på festival og gøre det både nemt og trygt at finde et fællesskab på festivalen, for nysgerrige sjæle, der ikke har prøvet det før. Samarbejdet handler også om, at kunne blive ved med at lave Minority Talks. Og som noget nyt, skal vi i samarbejde med Roskilde Festival undersøge forudsætningerne for at kunne lancere et nyt kulturmagasin, hvor minoritetsunge af alle slags er målgruppen”.

PLADS TIL ALLE
Roskilde Festival er blandt Europas største musikfestivaler, men den skal have hjælp til afspejle den mangfoldighed, vi ved den danske ungdom består af. Mino Danmarks kernemålgruppe oplever en barriere mellem dem og ’that orange feeling’, der betyder at de ikke deltager som frivillige eller som festivalgæster. For nogen er det mor og far der ikke giver lov eller kender festivalkultur. For andre er det manglende kendskab eller adgang til festivalen gennem en social kreds, der kan give dem den tryghed og fornemmelse for at Roskilde Festival også er deres rum.

Mino Danmark har udviklet nogle konkrete værktøjer for at fremme inklusion og mangfoldighed på festivalen – ikke kun blot som festivalgængere, men som aktive medskabere af Europas bedste festival.

Formand for Foreningen Roskilde Festival, Steen Jørgensen siger:

”På Roskilde Festival ved vi om nogen, hvad det betyder at være del af et fællesskab, hvor man får mulighed for at udfolde sig og gøre en forskel. Derfor lægger vi også vægt at støtte initiativer, der fremmer gode fællesskaber, ikke mindst for unge, hvor de får stemme og oplever at have en betydning sammen. Mino Danmark er et fornemt eksempel på sådan et initiativ. Vi er både stolte af kunne støtte dem og vi glæder os til at samarbejde med dem og lære af hinanden.”

 CAMP MINO
Det første projekt skaber et særligt rum, der i synergi med festivalen fremmer mulighed for fest, kultur og netværk. Med aktiviteter rettet mod minoritetsetniske unge, indbyder Camp Mino til at komme på festival og udvikle læring om, hvad det er for nogle barrierer, der står i vejen. Vores forventning er at Camp Mino bliver festivalens stærkeste platform for kulturmødet, hvor borgere der normalt ikke ville have mødt hinanden bliver blandet sammen.

 MINORITY TALKS
Debatten i Danmark handler tit om minoriteter, men mangler ofte minoriteternes egne stemmer. Derfor har Mino Danmark skabt debatkonceptet Minority Talks, der sætter de unge og deres udfordringer i fokus på scenen foran tusindvis af mennesker i byer overalt i Danmark. Vi inviterer dem, der er i direkte berøring med emnet ind til at fortælle deres historie. Gennem deltagernes historier og publikums spørgsmål, udfordres nutidens narrativer. Minority Talks er ydermere et forum, hvor minoritetsunge føler sig hørt – samtidig med, at de kan inspireres til at reflektere over deres tilværelse. Sidste år afholdt Mino Danmark en Minority Talks om kulturel ulighed på Roskilde Festival, og takket være donationen fra Foreningen Roskilde Festival kommer vi tilbage i år.

 DIGITAL KULTURMAGASIN
Camp Mino ville ydermere være et oplagt sted at lancere vores kulturmagasin-pilot. Dansk kulturliv mangler en platform der møder minoritetsetniske unge i øjenhøjde, og hvor vi undlader at italesætte spørgsmål som: Hvor kommer du fra? Beder du? Spiser du svinekød? Pointen er netop at lave et magasin, der er filtreret for de stigmatiserende identitetsspørgsmål, og behandler hver enkelt medvirkende som et individ. Her er der fokus på at høre det individ og formidle, hvad individet virkelig har på hjerte.

KONTAKT: Niddal El-Jabri, Direktør af Mino Danmark: 60 61 01 26, niddal@mino.dk

 

 

Relaterede nyheder

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020
Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det […] Læs mere… Læs mere…

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Handlingsplan mod diskrimination

03/09/2020
Mino Danmark og en række civilsamfundsorganisationer har sammen skabt en handlingsplan mod diskrimination, der indeholder konkrete anbefalinger til, hvordan vi […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmarks grundlægger takker af

19/08/2020
Direktør Niddal El-Jabri grundlagde foreningen Mino Danmark i 2016 med en vision om at skabe en interesseorganisation, der skulle fremme […] Læs mere… Læs mere…

Små forskelle i ledighed mellem minoritet og majoritet

30/06/2020
Der har igennem foråret været en del debat omkring hvordan minoritetsetniske danskere ville være mere udsatte, ift. at miste deres […] Læs mere… Læs mere…

Der skal handles mod racisme nu!

26/06/2020
En 28-årig dansk-tanzaniansk mand blev tirsdag morgen fundet dræbt ved et shelter i Nordskoven på Bornholm. I sigtelsen står der, […] Læs mere… Læs mere…

Ny forperson: Jeg har noget på hjerte.

03/06/2020
Kære du. Kære borger. Kære Mino-medlem, aktivist, interessent og partner.Jeg har noget på hjerte. Som privatperson, som brunt menneske. Egentlig […] Læs mere… Læs mere…

Mino Talk Live: “MAND DIG OP”

18/05/2020
Onsdag d. 20. maj kl. 20.00 går Mino Talks Live med Bashar Al-Saoudi, hvor vi inviterer til en samtale om […] Læs mere… Læs mere…

De varme hænder: Hver fjerde “varme hånd” i Regíon Hovedstaden er ikke-vestlig indvandrer eller efterkommer.

14/05/2020
Mino Danmark I en ny rapport fra Statens Serum Institut med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i […] Læs mere… Læs mere…

Ny rapport med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i Danmark

08/05/2020
Statens Serum Institut sætter i denne uges ”trend-og-fokus-rapport” spot på etnicitet og aldersgruppering. Rapporten konkluderer, at indvandrere og efterkommere fra […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.