fbpx

Mino Danmark får 350.000 kroner i støtte fra Foreningen Roskilde Festival

Mino Danmark får 350.000 kroner i støtte fra Foreningen Roskilde Festival

10/04/2018 / /

Donationen støtter tre projekter der bryder sociale og kulturelle barriere og fremmer repræsentation af minoritetsetniske unge i Roskilde Festival.

Det er med stor glæde at Mino Danmark kan meddele, at Foreningen Roskilde Festival støtter Mino Danmark med 350.000 kroner. Donationen bruges på tre projekter der skal fremme minoritetsetniske unges bidrag til det danske fællesskab.

Direktør af Mino Danmark, Niddal El-Jabri, siger:

“Det er fantastisk for en organisation som Mino Danmark at etablere et tæt forhold til og samarbejde med Foreningen Roskilde Festival. Igennem deres platform kan vi udleve vores mission om at bryde med tabuer, udfordre stilstand og fremme progressive handlemuligheder for særligt minoritetsunge. Samarbejdet handler især om at facilitere en samtale om det at tage på festival og gøre det både nemt og trygt at finde et fællesskab på festivalen, for nysgerrige sjæle, der ikke har prøvet det før. Samarbejdet handler også om, at kunne blive ved med at lave Minority Talks. Og som noget nyt, skal vi i samarbejde med Roskilde Festival undersøge forudsætningerne for at kunne lancere et nyt kulturmagasin, hvor minoritetsunge af alle slags er målgruppen”.

PLADS TIL ALLE
Roskilde Festival er blandt Europas største musikfestivaler, men den skal have hjælp til afspejle den mangfoldighed, vi ved den danske ungdom består af. Mino Danmarks kernemålgruppe oplever en barriere mellem dem og ’that orange feeling’, der betyder at de ikke deltager som frivillige eller som festivalgæster. For nogen er det mor og far der ikke giver lov eller kender festivalkultur. For andre er det manglende kendskab eller adgang til festivalen gennem en social kreds, der kan give dem den tryghed og fornemmelse for at Roskilde Festival også er deres rum.

Mino Danmark har udviklet nogle konkrete værktøjer for at fremme inklusion og mangfoldighed på festivalen – ikke kun blot som festivalgængere, men som aktive medskabere af Europas bedste festival.

Formand for Foreningen Roskilde Festival, Steen Jørgensen siger:

”På Roskilde Festival ved vi om nogen, hvad det betyder at være del af et fællesskab, hvor man får mulighed for at udfolde sig og gøre en forskel. Derfor lægger vi også vægt at støtte initiativer, der fremmer gode fællesskaber, ikke mindst for unge, hvor de får stemme og oplever at have en betydning sammen. Mino Danmark er et fornemt eksempel på sådan et initiativ. Vi er både stolte af kunne støtte dem og vi glæder os til at samarbejde med dem og lære af hinanden.”

 CAMP MINO
Det første projekt skaber et særligt rum, der i synergi med festivalen fremmer mulighed for fest, kultur og netværk. Med aktiviteter rettet mod minoritetsetniske unge, indbyder Camp Mino til at komme på festival og udvikle læring om, hvad det er for nogle barrierer, der står i vejen. Vores forventning er at Camp Mino bliver festivalens stærkeste platform for kulturmødet, hvor borgere der normalt ikke ville have mødt hinanden bliver blandet sammen.

 MINORITY TALKS
Debatten i Danmark handler tit om minoriteter, men mangler ofte minoriteternes egne stemmer. Derfor har Mino Danmark skabt debatkonceptet Minority Talks, der sætter de unge og deres udfordringer i fokus på scenen foran tusindvis af mennesker i byer overalt i Danmark. Vi inviterer dem, der er i direkte berøring med emnet ind til at fortælle deres historie. Gennem deltagernes historier og publikums spørgsmål, udfordres nutidens narrativer. Minority Talks er ydermere et forum, hvor minoritetsunge føler sig hørt – samtidig med, at de kan inspireres til at reflektere over deres tilværelse. Sidste år afholdt Mino Danmark en Minority Talks om kulturel ulighed på Roskilde Festival, og takket være donationen fra Foreningen Roskilde Festival kommer vi tilbage i år.

 DIGITAL KULTURMAGASIN
Camp Mino ville ydermere være et oplagt sted at lancere vores kulturmagasin-pilot. Dansk kulturliv mangler en platform der møder minoritetsetniske unge i øjenhøjde, og hvor vi undlader at italesætte spørgsmål som: Hvor kommer du fra? Beder du? Spiser du svinekød? Pointen er netop at lave et magasin, der er filtreret for de stigmatiserende identitetsspørgsmål, og behandler hver enkelt medvirkende som et individ. Her er der fokus på at høre det individ og formidle, hvad individet virkelig har på hjerte.

KONTAKT: Niddal El-Jabri, Direktør af Mino Danmark: 60 61 01 26, niddal@mino.dk

 

 

Relaterede nyheder

Få indflydelse i Mino Danmark

06/07/2021
Mino Danmark afholder den årlige ordinære generalforsamling onsdag d. 11. august 2021 kl. 17.00-18.30. Hvis du ønsker at få indflydelse […] Læs mere… Læs mere…

Kursus for politiske minoritetskandidater

18/06/2021
Sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark lancerer Mino Danmark kurset: Politik for alle!, som er et heldagskursus for kandidater til […] Læs mere… Læs mere…

Bevilling fra Tuborgfondet til kommunal- og regionsrådsvalget 2021

27/05/2021
Mino Danmark har længe haft en ambition om at lave en stor indsats i forbindelse med det kommende kommunal- og […] Læs mere… Læs mere…

2021: Vi fortsætter kampen med flere ombord

02/02/2021
Vi er allerede en måned inde i 2021 og selvom tiden stadig er præget af COVID-19, sker der en masse […] Læs mere… Læs mere…

Alle skal føle sig trygge i Mino Danmark

18/12/2020
2020 har på alle måder været et markant år, hvor der har været fokus på, hvordan vi agerer. Racisme, sexisme, […] Læs mere… Læs mere…

Giv et medlemskab i julegave

30/11/2020
Nu kan du give et medlemskab i julegave! For 200 kroner kan du give et årsmedlemskab i julegave, og sikre […] Læs mere… Læs mere…

Mændenes Internationale Kampdag

19/11/2020
Den minoritetsetniske mand skal fejres! Mino Danmark og Mino Ung København har sat barren højt, når der på torsdag inviteres […] Læs mere… Læs mere…

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020
Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det […] Læs mere… Læs mere…

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Mino Talks Live: Grønlændere i Danmark

16/09/2020
Onsdag d. 16. september 2020 kan du se sidste afsnit af serien Mino Talks Live med Aviaja, hvor vi inviterer […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.