fbpx

Mino Danmark styrker ungeindsats i København

Mino Danmark styrker ungeindsats i København

03/10/2019 / /

Mino Danmarks arbejde i København bliver nu styrket med en lokal ungdomsafdeling, Mino Ung København. Muligheden for at investere mere i foreningens unge kræfter i København kommer, da Borgerrepræsentationen har besluttet at støtte Mino Ung København og det tilhørende uddannelsesforløb for unge, Mino Changemakers, over de næste 4 år. 

Siden Mino Danmarks opstart i 2016 har unge i København og omegn løbende henvendt sig med motivationen om at være med til at udbrede Mino Danmarks arbejde. Unge har siden starten været drivkræften i foreningen og har blandt andet stået bag flere vellykkede online kampagner, lokale projekter og arrangementer og udgivelsen af et online ungdomskulturmagasin, Mino Views. Med Mino UngKøbenhavn kan det nu endelig lade sig gøre at opbygge en lokal afdeling for unge under 30 år, hvor de unge selv styrer foreningen, dennes formål og aktiviteter. Ligeledes bliver det muligt at tilbyde foreningens unge kræfter uddannelsesforløbet Mino Changemakers, hvor deres viden, kompetencer og ikke mindst selvtillid styrkes undervejs i forløbet.  

Direktør i Mino Danmark, Niddal El-Jabri, retter en stor tak til Bystyret i København og alle de kræfter, der har kæmpet for at lokale minoritetsetniske unge kan blive styrkede i deres demokratiske deltagelse og muligheder i samfundet: ”Det er en stor tillidserklæring vi står med i dag, og det er jeg personligt meget ydmyg og beæret over. En ting er for en forening som Mino Danmark at opnå støtte gennem forvaltningerne, men det er et helt nyt stadie, at folkevalgte politikere viser os denne tiltro. Nu handler det om at give Mino Ung til byens unge, og lade dem sikre at det er en platform og et fællesskab med fokus på egenudvikling og et bedre København for alle”. 

I København udgør efterkommere fra ikke-vestlige lande 4,9% af byens samlede befolkning mod 2,7% på landsplan og der er derfor en stor gruppe unge, der er oplagte at arbejde med i Mino Ung.

“Det glæder mig enormt meget at Mino Ung er kommet med i budgettet. Nu kan de første spadestik tages i arbejdet for en lokal demokratisk forening for mangfoldig og jeg glæder mig allerede til at møde de frivillige changemakers, når vi skal fejre rejsegildet og indflytningen i det lokale civilsamfund.” Siger Christopher Røhl, integrationsordfører for radikale venstre i københavn.

Mino Changemakers er netop blevet en realitet i Aarhus med støtte fra Tuborgfondet, og det er tanken at de to indsatser kører ud fra den samme model.

”Tuborgfondet arbejder for at styrke unges engagement i samfundets fællesskaber. For jo mere mangfoldige vores fællesskaber er, des større forskel gør de. Mino Changemakers er et stærkt tilbud til unge, der gerne vil skabe forandring, og det er fantastisk, at det bliver et tilbud i både Aarhus og København”, siger sekretariatschef i Tuborgfondet Peter Giacomello.

Skal du være med? Så kan du allerede nu, uforpligtende blive en del af Mino Ung København på Facebook ved at klikke her.

Fakta om Mino Danmark og Mino Changemakers:

  • Mino Danmark er en non-profit organisation, der har eksisteret siden 2016. Mino Danmark skaber handlemuligheder for minoritetsetniske danskere og er et fællesskab, hvor minoritetsetniske unge kan være sig selv og udvikle sig sammen med andre.
  • Mino Changemakers er et 12 måneders uddannelsesforløb for unge i København, der styrker unge i at forandrings- og mangfoldighedslede demokratiske fællesskaber, aktiviteter og projekter.
  • Uddannelsesforløbet indeholder både teoretisk viden, motiverende oplæg og besøg og virkelighedsbaseret erfaring, så Mino Changemakers efter endt forløb har kvalifikationer og selvtillid til at skabe forandring lokalt samt et netværk, der kan bruges i uddannelses- og arbejdsmæssige sammenhænge.
  • Uddannelsesforløbet indebærer workshops, uddannelsesweekender og udviklingsdage, der tilpasses efter deltagernes liv, behov og engagement.

Kontakt:
Direktør i Mino Danmark                    
Niddal El- Jabri                                                                          
60 61 01 26                                                                                
niddal@mino.dk                                                                      

Læs mere på www.mino.dk

Relaterede nyheder

David Spence er ny organisationsdirektør i Mino Danmark

19/10/2022
Foto af: Mustafa (@almightymusse) Vores ambitioner med Mino Danmark er store: Vi skal være den vigtigste organisation for alle minoritetsetniske […] Læs mere… Læs mere…

Kritik: Mino Danmark efterlyser faglighed og perspektiver i ‘kommissionens’ sammensætning

29/08/2022
Mino Danmark var involveret i den oprindelige dialog om retning og rammer for ‘Kommissionen for den glemte kvindekamp’. I forlængelse […] Læs mere… Læs mere…

Restage: Mino Danmark og Dansk Live præsenterer idékatalog for øget minoritetsetnisk repræsentation i den danske musikbranche

14/06/2022
Mino Danmark og Dansk Live har siden 2020 arbejdet på en større kvalitativ kortlægning af, hvilke strukturelle barrierer der ekskluderer […] Læs mere… Læs mere…

Ny sekretariatsleder i Mino Danmark: Jeg bygger videre på en arv og en vision om fællesskabet

11/02/2022
Igennem de seneste to år, har Sama Sadat Ben Haddou været en dedikeret medarbejder i Mino Danmark, som projektleder på […] Læs mere… Læs mere…

Nyt forpersonskab: med magt følger ansvar

29/11/2021
I 2016 startede Mino Danmark som en tænketank. Senere blev det en organisation. I dag er Mino Danmark et hjertevarmt […] Læs mere… Læs mere…

Kommunalvalg om 1 måned!

13/10/2021
Om 1 måned er der kommunal – og regionsrådsvalg. Et valg Mino Danmark laver en stor indsats omkring. Vi har […] Læs mere… Læs mere…

Få indflydelse i Mino Danmark

06/07/2021
Mino Danmark afholder den årlige ordinære generalforsamling onsdag d. 11. august 2021 kl. 17.00-18.30. Hvis du ønsker at få indflydelse […] Læs mere… Læs mere…

Kursus for politiske minoritetskandidater

18/06/2021
Sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark lancerer Mino Danmark kurset: Politik for alle!, som er et heldagskursus for kandidater til […] Læs mere… Læs mere…

Bevilling fra Tuborgfondet til kommunal- og regionsrådsvalget 2021

27/05/2021
Mino Danmark har længe haft en ambition om at lave en stor indsats i forbindelse med det kommende kommunal- og […] Læs mere… Læs mere…

2021: Vi fortsætter kampen med flere ombord

02/02/2021
Vi er allerede en måned inde i 2021 og selvom tiden stadig er præget af COVID-19, sker der en masse […] Læs mere… Læs mere…

Vær med til at sikre
et ligeværdigt Danmark
– for alle!

Sammen styrker vi minoritetsetniske danskeres
muligheder, stemmer og samfundsdeltagelseHvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.