fbpx

MINORITY TALKS – EN NY DEBAT MED MINORITETSUNGE

MINORITY TALKS – EN NY DEBAT MED MINORITETSUNGE

23/11/2016 / /

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Onsdag d. 23. november slår Københavns Hovedbibliotek dørene op til den første omgang Minority Talks. Med arrangementerne Minority Talks vil Mino Danmark løbende facilitere en ny debat, der giver taletid til unge med minoritetsbaggrund og fokuserer på de emner, der påvirker danske minoritetsunge.

Debatten i Danmark handler tit om minoriteten, men ofte mangler minoriteternes egne stemmer. Især stemmerne fra de unge danskere med rødder i ikke-vestlige lande, der er født og opvokset i Danmark. De har den udfordring, at de føler et tilhørsforhold til Danmark, men samtidig også føler, at de bliver set skævt til.

 

Blandt unge danskere med ikke-vestlige rødder er 82% stadig ikke fyldt 25 år og de er derfor i fuld gang med deres uddannelser og med at finde vej ind på arbejdsmarkedet. De er en del af en spirende bevægelse, der uddanner sig markant bedre, deltager markant mere og som kommer til at gøre en forskel for at skabe et bedre og rigere Danmark. Men de mødes konstant med holdninger der gør, at de føler sig fremmedgjorte i Danmark.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Med debatarrangementet Minority Talks – ’Du er Danmark’ følger Mino Danmark op på kampagnen Dansk Siden, der udfordrer de narrativer, der i den offentlige debat anvendes til at definere unge med minoritetsbaggrund. Journalist og forfatter Abdel Aziz Mahmoud vil som vært på Minority Talks – ’Du er Danmark’ stille skarpt på, hvordan den offentlige debat påvirker unge minoritetsdanskere. Gennem tre debatrunder med paneldeltagere, der repræsenterer de unge, de succesfulde og de ansvarlige vil debatten fokusere på, hvordan unge med minoritetsbaggrund møder de bedste forudsætninger for et sundt nationalt tilhørsforhold i deres hverdag, og hvad der kan gøres ved det danske debatklima, der er med til at påvirke de 82% og deres tilhørsfølelse.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

DEBATRUNDE 1 – DE UNGE

Med paneldeltagerne Mohamad Al Jawerheri kendt fra Bilkasagen, som fik hele landets opmærksomhed. Nadeen Aiche, den næste store stemme i debatten, der gik viralt med sin 9. klasse med et Black Lives Matter tema til deres skolefoto. Og Younes Deaibes fra Trillegården i Århus, der i 2016 vandt Ungeprisen uddelt af ungebyrådet. De fortæller, hvordan de som unge med minoritetsbaggrund oplever debatten og hvad de drømmer om for at skabe et mere inkluderende debatmiljø.

 

DEBATRUNDE 2 – DE SUCCESFULDE

Med paneldeltagerne sanger Waqas Qadri fra bandet Outlandish, iværksætter og stifter af Onfone Moonis Kamil og HR-Chef i Visma og mentor Reham Breko. De vil diskutere de bump, som de har mødt på deres vej til succes og hvilke erfaringer, de vil give videre til den unge generation.

 

DEBATRUNDE 3 – DE ANSVARLIGE

Partilederne Anders Samuelsen (I), Pernille Skipper (Ø), Morten Østergaard (B) og Søren Pape (C) diskuterer, hvordan politikernes ord skaber magt i den offentlige danske debat og hvilke konsekvenser det har for danskere med minoritetsbaggrund. Flere af partilederne er begyndt at trække deres personlige grænser i minoritetsdebatten og de i tredje debatrunde også diskutere, hvor grænsen går.

 

PRAKTISK INFORMATION

Der er gratis entré og tilmelding er ikke påkrævet. Debatarrangementet kan findes på facebook: Minority Talks (1) – ’Du er Danmark’[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Relaterede nyheder

David Spence er ny organisationsdirektør i Mino Danmark

19/10/2022
Foto af: Mustafa (@almightymusse) Vores ambitioner med Mino Danmark er store: Vi skal være den vigtigste organisation for alle minoritetsetniske […] Læs mere… Læs mere…

Kritik: Mino Danmark efterlyser faglighed og perspektiver i ‘kommissionens’ sammensætning

29/08/2022
Mino Danmark var involveret i den oprindelige dialog om retning og rammer for ‘Kommissionen for den glemte kvindekamp’. I forlængelse […] Læs mere… Læs mere…

Restage: Mino Danmark og Dansk Live præsenterer idékatalog for øget minoritetsetnisk repræsentation i den danske musikbranche

14/06/2022
Mino Danmark og Dansk Live har siden 2020 arbejdet på en større kvalitativ kortlægning af, hvilke strukturelle barrierer der ekskluderer […] Læs mere… Læs mere…

Ny sekretariatsleder i Mino Danmark: Jeg bygger videre på en arv og en vision om fællesskabet

11/02/2022
Igennem de seneste to år, har Sama Sadat Ben Haddou været en dedikeret medarbejder i Mino Danmark, som projektleder på […] Læs mere… Læs mere…

Nyt forpersonskab: med magt følger ansvar

29/11/2021
I 2016 startede Mino Danmark som en tænketank. Senere blev det en organisation. I dag er Mino Danmark et hjertevarmt […] Læs mere… Læs mere…

Kommunalvalg om 1 måned!

13/10/2021
Om 1 måned er der kommunal – og regionsrådsvalg. Et valg Mino Danmark laver en stor indsats omkring. Vi har […] Læs mere… Læs mere…

Få indflydelse i Mino Danmark

06/07/2021
Mino Danmark afholder den årlige ordinære generalforsamling onsdag d. 11. august 2021 kl. 17.00-18.30. Hvis du ønsker at få indflydelse […] Læs mere… Læs mere…

Kursus for politiske minoritetskandidater

18/06/2021
Sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark lancerer Mino Danmark kurset: Politik for alle!, som er et heldagskursus for kandidater til […] Læs mere… Læs mere…

Bevilling fra Tuborgfondet til kommunal- og regionsrådsvalget 2021

27/05/2021
Mino Danmark har længe haft en ambition om at lave en stor indsats i forbindelse med det kommende kommunal- og […] Læs mere… Læs mere…

2021: Vi fortsætter kampen med flere ombord

02/02/2021
Vi er allerede en måned inde i 2021 og selvom tiden stadig er præget af COVID-19, sker der en masse […] Læs mere… Læs mere…

Vær med til at sikre
et ligeværdigt Danmark
– for alle!

Sammen styrker vi minoritetsetniske danskeres
muligheder, stemmer og samfundsdeltagelseHvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.