fbpx

MINORITY TALKS – EN NY DEBAT MED MINORITETSUNGE

MINORITY TALKS – EN NY DEBAT MED MINORITETSUNGE

23/11/2016 / /

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Onsdag d. 23. november slår Københavns Hovedbibliotek dørene op til den første omgang Minority Talks. Med arrangementerne Minority Talks vil Mino Danmark løbende facilitere en ny debat, der giver taletid til unge med minoritetsbaggrund og fokuserer på de emner, der påvirker danske minoritetsunge.

Debatten i Danmark handler tit om minoriteten, men ofte mangler minoriteternes egne stemmer. Især stemmerne fra de unge danskere med rødder i ikke-vestlige lande, der er født og opvokset i Danmark. De har den udfordring, at de føler et tilhørsforhold til Danmark, men samtidig også føler, at de bliver set skævt til.

 

Blandt unge danskere med ikke-vestlige rødder er 82% stadig ikke fyldt 25 år og de er derfor i fuld gang med deres uddannelser og med at finde vej ind på arbejdsmarkedet. De er en del af en spirende bevægelse, der uddanner sig markant bedre, deltager markant mere og som kommer til at gøre en forskel for at skabe et bedre og rigere Danmark. Men de mødes konstant med holdninger der gør, at de føler sig fremmedgjorte i Danmark.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Med debatarrangementet Minority Talks – ’Du er Danmark’ følger Mino Danmark op på kampagnen Dansk Siden, der udfordrer de narrativer, der i den offentlige debat anvendes til at definere unge med minoritetsbaggrund. Journalist og forfatter Abdel Aziz Mahmoud vil som vært på Minority Talks – ’Du er Danmark’ stille skarpt på, hvordan den offentlige debat påvirker unge minoritetsdanskere. Gennem tre debatrunder med paneldeltagere, der repræsenterer de unge, de succesfulde og de ansvarlige vil debatten fokusere på, hvordan unge med minoritetsbaggrund møder de bedste forudsætninger for et sundt nationalt tilhørsforhold i deres hverdag, og hvad der kan gøres ved det danske debatklima, der er med til at påvirke de 82% og deres tilhørsfølelse.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

DEBATRUNDE 1 – DE UNGE

Med paneldeltagerne Mohamad Al Jawerheri kendt fra Bilkasagen, som fik hele landets opmærksomhed. Nadeen Aiche, den næste store stemme i debatten, der gik viralt med sin 9. klasse med et Black Lives Matter tema til deres skolefoto. Og Younes Deaibes fra Trillegården i Århus, der i 2016 vandt Ungeprisen uddelt af ungebyrådet. De fortæller, hvordan de som unge med minoritetsbaggrund oplever debatten og hvad de drømmer om for at skabe et mere inkluderende debatmiljø.

 

DEBATRUNDE 2 – DE SUCCESFULDE

Med paneldeltagerne sanger Waqas Qadri fra bandet Outlandish, iværksætter og stifter af Onfone Moonis Kamil og HR-Chef i Visma og mentor Reham Breko. De vil diskutere de bump, som de har mødt på deres vej til succes og hvilke erfaringer, de vil give videre til den unge generation.

 

DEBATRUNDE 3 – DE ANSVARLIGE

Partilederne Anders Samuelsen (I), Pernille Skipper (Ø), Morten Østergaard (B) og Søren Pape (C) diskuterer, hvordan politikernes ord skaber magt i den offentlige danske debat og hvilke konsekvenser det har for danskere med minoritetsbaggrund. Flere af partilederne er begyndt at trække deres personlige grænser i minoritetsdebatten og de i tredje debatrunde også diskutere, hvor grænsen går.

 

PRAKTISK INFORMATION

Der er gratis entré og tilmelding er ikke påkrævet. Debatarrangementet kan findes på facebook: Minority Talks (1) – ’Du er Danmark’[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Relaterede nyheder

Kommunalvalg om 1 måned!

13/10/2021
Om 1 måned er der kommunal – og regionsrådsvalg. Et valg Mino Danmark laver en stor indsats omkring. Vi har […] Læs mere… Læs mere…

Få indflydelse i Mino Danmark

06/07/2021
Mino Danmark afholder den årlige ordinære generalforsamling onsdag d. 11. august 2021 kl. 17.00-18.30. Hvis du ønsker at få indflydelse […] Læs mere… Læs mere…

Kursus for politiske minoritetskandidater

18/06/2021
Sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark lancerer Mino Danmark kurset: Politik for alle!, som er et heldagskursus for kandidater til […] Læs mere… Læs mere…

Bevilling fra Tuborgfondet til kommunal- og regionsrådsvalget 2021

27/05/2021
Mino Danmark har længe haft en ambition om at lave en stor indsats i forbindelse med det kommende kommunal- og […] Læs mere… Læs mere…

2021: Vi fortsætter kampen med flere ombord

02/02/2021
Vi er allerede en måned inde i 2021 og selvom tiden stadig er præget af COVID-19, sker der en masse […] Læs mere… Læs mere…

Alle skal føle sig trygge i Mino Danmark

18/12/2020
2020 har på alle måder været et markant år, hvor der har været fokus på, hvordan vi agerer. Racisme, sexisme, […] Læs mere… Læs mere…

Giv et medlemskab i julegave

30/11/2020
Nu kan du give et medlemskab i julegave! For 200 kroner kan du give et årsmedlemskab i julegave, og sikre […] Læs mere… Læs mere…

Mændenes Internationale Kampdag

19/11/2020
Den minoritetsetniske mand skal fejres! Mino Danmark og Mino Ung København har sat barren højt, når der på torsdag inviteres […] Læs mere… Læs mere…

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020
Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det […] Læs mere… Læs mere…

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.