fbpx

MINORITY TALKS – EN NY DEBAT MED MINORITETSUNGE

MINORITY TALKS – EN NY DEBAT MED MINORITETSUNGE

23/11/2016 / /

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Onsdag d. 23. november slår Københavns Hovedbibliotek dørene op til den første omgang Minority Talks. Med arrangementerne Minority Talks vil Mino Danmark løbende facilitere en ny debat, der giver taletid til unge med minoritetsbaggrund og fokuserer på de emner, der påvirker danske minoritetsunge.

Debatten i Danmark handler tit om minoriteten, men ofte mangler minoriteternes egne stemmer. Især stemmerne fra de unge danskere med rødder i ikke-vestlige lande, der er født og opvokset i Danmark. De har den udfordring, at de føler et tilhørsforhold til Danmark, men samtidig også føler, at de bliver set skævt til.

 

Blandt unge danskere med ikke-vestlige rødder er 82% stadig ikke fyldt 25 år og de er derfor i fuld gang med deres uddannelser og med at finde vej ind på arbejdsmarkedet. De er en del af en spirende bevægelse, der uddanner sig markant bedre, deltager markant mere og som kommer til at gøre en forskel for at skabe et bedre og rigere Danmark. Men de mødes konstant med holdninger der gør, at de føler sig fremmedgjorte i Danmark.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Med debatarrangementet Minority Talks – ’Du er Danmark’ følger Mino Danmark op på kampagnen Dansk Siden, der udfordrer de narrativer, der i den offentlige debat anvendes til at definere unge med minoritetsbaggrund. Journalist og forfatter Abdel Aziz Mahmoud vil som vært på Minority Talks – ’Du er Danmark’ stille skarpt på, hvordan den offentlige debat påvirker unge minoritetsdanskere. Gennem tre debatrunder med paneldeltagere, der repræsenterer de unge, de succesfulde og de ansvarlige vil debatten fokusere på, hvordan unge med minoritetsbaggrund møder de bedste forudsætninger for et sundt nationalt tilhørsforhold i deres hverdag, og hvad der kan gøres ved det danske debatklima, der er med til at påvirke de 82% og deres tilhørsfølelse.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

DEBATRUNDE 1 – DE UNGE

Med paneldeltagerne Mohamad Al Jawerheri kendt fra Bilkasagen, som fik hele landets opmærksomhed. Nadeen Aiche, den næste store stemme i debatten, der gik viralt med sin 9. klasse med et Black Lives Matter tema til deres skolefoto. Og Younes Deaibes fra Trillegården i Århus, der i 2016 vandt Ungeprisen uddelt af ungebyrådet. De fortæller, hvordan de som unge med minoritetsbaggrund oplever debatten og hvad de drømmer om for at skabe et mere inkluderende debatmiljø.

 

DEBATRUNDE 2 – DE SUCCESFULDE

Med paneldeltagerne sanger Waqas Qadri fra bandet Outlandish, iværksætter og stifter af Onfone Moonis Kamil og HR-Chef i Visma og mentor Reham Breko. De vil diskutere de bump, som de har mødt på deres vej til succes og hvilke erfaringer, de vil give videre til den unge generation.

 

DEBATRUNDE 3 – DE ANSVARLIGE

Partilederne Anders Samuelsen (I), Pernille Skipper (Ø), Morten Østergaard (B) og Søren Pape (C) diskuterer, hvordan politikernes ord skaber magt i den offentlige danske debat og hvilke konsekvenser det har for danskere med minoritetsbaggrund. Flere af partilederne er begyndt at trække deres personlige grænser i minoritetsdebatten og de i tredje debatrunde også diskutere, hvor grænsen går.

 

PRAKTISK INFORMATION

Der er gratis entré og tilmelding er ikke påkrævet. Debatarrangementet kan findes på facebook: Minority Talks (1) – ’Du er Danmark’[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Relaterede nyheder

Mino Danmark afprøves i England.

18/03/2020
I forlængelse af den succesfulde kampagne “En del af Danmark” lanceret i august 2019, kan vi hos Mino Danmark i […] Læs mere… Læs mere…

Kultur- og eventudvikler

19/01/2020
Med sans for at skabe kultur og inspirere gennem den. Mino Danmark, København Indrykket 20. januar 2020 I 2020 skal Mino Danmark til dels […] Læs mere… Læs mere…

Alsidig kommunikationsansvarlig

04/01/2020
Mino Danmark, København Er du fagligt stærk og grundlæggende nørdet omkring at skabe god kommunikation? Kan du starte en dagsorden, og […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmark på finansloven

03/12/2019
Pressemeddelelse Mino Danmark på finansloven: De minoritetsetniske danskere får deres stemme på den danske finanslov. Mandag d. 2. december blev […] Læs mere… Læs mere…

Verdenskøkkeninitiativet: Mino Danmark indgår i styregruppe bag ny fond.

28/10/2019
Pressemeddelelse: Støt med din aftensmad: Ny fond skal skabe møder mellem mennesker og madkulturer. Verdenskøkkeninitiativet er navnet på en ny […] Læs mere… Læs mere…

Vi søger en kommunikationspraktikant til sekretariatet i København

11/10/2019
Vil du være med til at sætte dit præg på kommunikation og markedsføring i en mindre organisation? Så bliv kommunikationspraktikant […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmark søger en projektpraktikant til sekretariatet i København

11/10/2019
Vil du være med til at opstarte vores nye projekt med en lokal ungdomsforening i København? Så bliv projektpraktikant i […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmark søger en projektpraktikant til sekretariatet i Aarhus

11/10/2019
Vil du være med til at opstarte vores nye projekt med en lokal ungdomsforening i Aarhus? Så bliv projektpraktikant i […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmark styrker ungeindsats i København

03/10/2019
Mino Danmarks arbejde i København bliver nu styrket med en lokal ungdomsafdeling, Mino Ung København. Muligheden for at investere mere […] Læs mere… Læs mere…

Bliv koordinator for Mino Danmarks arbejde i Aarhus

01/10/2019
Brænder du for at arbejde med frivillige, der skal gennem et intenst og udviklende læringsforløb? Har du erfaring med og […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.