fbpx

MINORITY TALKS – EN NY DEBAT MED MINORITETSUNGE

MINORITY TALKS – EN NY DEBAT MED MINORITETSUNGE

23/11/2016 / /

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Onsdag d. 23. november slår Københavns Hovedbibliotek dørene op til den første omgang Minority Talks. Med arrangementerne Minority Talks vil Mino Danmark løbende facilitere en ny debat, der giver taletid til unge med minoritetsbaggrund og fokuserer på de emner, der påvirker danske minoritetsunge.

Debatten i Danmark handler tit om minoriteten, men ofte mangler minoriteternes egne stemmer. Især stemmerne fra de unge danskere med rødder i ikke-vestlige lande, der er født og opvokset i Danmark. De har den udfordring, at de føler et tilhørsforhold til Danmark, men samtidig også føler, at de bliver set skævt til.

 

Blandt unge danskere med ikke-vestlige rødder er 82% stadig ikke fyldt 25 år og de er derfor i fuld gang med deres uddannelser og med at finde vej ind på arbejdsmarkedet. De er en del af en spirende bevægelse, der uddanner sig markant bedre, deltager markant mere og som kommer til at gøre en forskel for at skabe et bedre og rigere Danmark. Men de mødes konstant med holdninger der gør, at de føler sig fremmedgjorte i Danmark.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Med debatarrangementet Minority Talks – ’Du er Danmark’ følger Mino Danmark op på kampagnen Dansk Siden, der udfordrer de narrativer, der i den offentlige debat anvendes til at definere unge med minoritetsbaggrund. Journalist og forfatter Abdel Aziz Mahmoud vil som vært på Minority Talks – ’Du er Danmark’ stille skarpt på, hvordan den offentlige debat påvirker unge minoritetsdanskere. Gennem tre debatrunder med paneldeltagere, der repræsenterer de unge, de succesfulde og de ansvarlige vil debatten fokusere på, hvordan unge med minoritetsbaggrund møder de bedste forudsætninger for et sundt nationalt tilhørsforhold i deres hverdag, og hvad der kan gøres ved det danske debatklima, der er med til at påvirke de 82% og deres tilhørsfølelse.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

DEBATRUNDE 1 – DE UNGE

Med paneldeltagerne Mohamad Al Jawerheri kendt fra Bilkasagen, som fik hele landets opmærksomhed. Nadeen Aiche, den næste store stemme i debatten, der gik viralt med sin 9. klasse med et Black Lives Matter tema til deres skolefoto. Og Younes Deaibes fra Trillegården i Århus, der i 2016 vandt Ungeprisen uddelt af ungebyrådet. De fortæller, hvordan de som unge med minoritetsbaggrund oplever debatten og hvad de drømmer om for at skabe et mere inkluderende debatmiljø.

 

DEBATRUNDE 2 – DE SUCCESFULDE

Med paneldeltagerne sanger Waqas Qadri fra bandet Outlandish, iværksætter og stifter af Onfone Moonis Kamil og HR-Chef i Visma og mentor Reham Breko. De vil diskutere de bump, som de har mødt på deres vej til succes og hvilke erfaringer, de vil give videre til den unge generation.

 

DEBATRUNDE 3 – DE ANSVARLIGE

Partilederne Anders Samuelsen (I), Pernille Skipper (Ø), Morten Østergaard (B) og Søren Pape (C) diskuterer, hvordan politikernes ord skaber magt i den offentlige danske debat og hvilke konsekvenser det har for danskere med minoritetsbaggrund. Flere af partilederne er begyndt at trække deres personlige grænser i minoritetsdebatten og de i tredje debatrunde også diskutere, hvor grænsen går.

 

PRAKTISK INFORMATION

Der er gratis entré og tilmelding er ikke påkrævet. Debatarrangementet kan findes på facebook: Minority Talks (1) – ’Du er Danmark’[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Relaterede nyheder

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020
Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det […] Læs mere… Læs mere…

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Handlingsplan mod diskrimination

03/09/2020
Mino Danmark og en række civilsamfundsorganisationer har sammen skabt en handlingsplan mod diskrimination, der indeholder konkrete anbefalinger til, hvordan vi […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmarks grundlægger takker af

19/08/2020
Direktør Niddal El-Jabri grundlagde foreningen Mino Danmark i 2016 med en vision om at skabe en interesseorganisation, der skulle fremme […] Læs mere… Læs mere…

Små forskelle i ledighed mellem minoritet og majoritet

30/06/2020
Der har igennem foråret været en del debat omkring hvordan minoritetsetniske danskere ville være mere udsatte, ift. at miste deres […] Læs mere… Læs mere…

Der skal handles mod racisme nu!

26/06/2020
En 28-årig dansk-tanzaniansk mand blev tirsdag morgen fundet dræbt ved et shelter i Nordskoven på Bornholm. I sigtelsen står der, […] Læs mere… Læs mere…

Ny forperson: Jeg har noget på hjerte.

03/06/2020
Kære du. Kære borger. Kære Mino-medlem, aktivist, interessent og partner.Jeg har noget på hjerte. Som privatperson, som brunt menneske. Egentlig […] Læs mere… Læs mere…

Mino Talk Live: “MAND DIG OP”

18/05/2020
Onsdag d. 20. maj kl. 20.00 går Mino Talks Live med Bashar Al-Saoudi, hvor vi inviterer til en samtale om […] Læs mere… Læs mere…

De varme hænder: Hver fjerde “varme hånd” i Regíon Hovedstaden er ikke-vestlig indvandrer eller efterkommer.

14/05/2020
Mino Danmark I en ny rapport fra Statens Serum Institut med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i […] Læs mere… Læs mere…

Ny rapport med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i Danmark

08/05/2020
Statens Serum Institut sætter i denne uges ”trend-og-fokus-rapport” spot på etnicitet og aldersgruppering. Rapporten konkluderer, at indvandrere og efterkommere fra […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.