fbpx

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020 / /

Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det første døgn blev kampagnefilmen set af mere end 250.000 mennesker på Facebook og Instagram, der var med til at dele budskabet om, at alle har ret til at være danskere på deres egne præmisser.

Med 30 unikke scener og over 90 medvirkende i kampagnefilmen viser Mino Danmark, at minoritetsetniske borgere ikke er en homogen gruppe, men derimod består af utallige nuancerede og komplekse individer. I Ser du mig? har de medvirkende fået plads til at definere sig selv og insistere på, at ingen andre kan eller skal definere dem. De vil ses og høres, som dem de selv vælger at være.

Forperson i Mino Danmark, Moussa Mchangama udtaler, at “med de store samfundsdebatter om racisme og minoriteter, som vi har herhjemme, er det helt afgørende, at vi husker og ved, at minoritetsperspektiver og oplevelser er en vidunderlig multifacetteret og dybt kompleks størrelse. I stedet for at reducere os til én samlet helhed ønsker vi at bidrage med nuancerne, forskellighederne og personlighederne for at fortsætte samtalen og arbejdet for minoritetspersoners rettigheder, samfundsdeltagelse og sikkerhed på en engagerende måde.”

Ser du mig? giver et indblik i livet som borger med minoritetsetnisk baggrund. Et liv og en hverdag som både er præget af forskelsbehandling og fremmedgørelse – men samtidig af glæde, kærlighed, udfordringer og personlig udvikling. 

I en blanding af små scener og portrætter medvirker nogle af landets mest fremtrædende debattører, aktivister og kunstnere som alle, på hver sin måde, bruger deres stemme og platform til at udtrykke sig og kæmpe for retten til at være dem selv. Scenerne præsenterer blandt andet studerende, dansere, krigsveteraner, elskere, fodboldfans, venner og hverdagshelte. Den tydeliggør, at minoritetsetniske borgere er mere end deres hudfarve. Rammesat af scener som Nationalmuseet, Frederiksberg Slot og Axelborg indskriver filmen sig ind i dansk kulturarv med et nutidigt perspektiv på, hvad det danske samfund er formet af. De mange forskellige medvirkende og de forskellige kulturelle institutioner bidrager samlet til et repræsentativt billede af det Danmark, som vi alle er en del af. 

Med kampagnefilmen vil Mino Danmark fortsætte arbejdet med at synliggøre forskelligheden blandt minoritetsetniske danskere og vise unge, der vokser op i dag, at der er nogen, som de kan spejle sig i.

“Ser du mig?” kan ses på Mino Danmarks Facebookside og Instagramprofil.

Relaterede nyheder

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Handlingsplan mod diskrimination

03/09/2020
Mino Danmark og en række civilsamfundsorganisationer har sammen skabt en handlingsplan mod diskrimination, der indeholder konkrete anbefalinger til, hvordan vi […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmarks grundlægger takker af

19/08/2020
Direktør Niddal El-Jabri grundlagde foreningen Mino Danmark i 2016 med en vision om at skabe en interesseorganisation, der skulle fremme […] Læs mere… Læs mere…

Små forskelle i ledighed mellem minoritet og majoritet

30/06/2020
Der har igennem foråret været en del debat omkring hvordan minoritetsetniske danskere ville være mere udsatte, ift. at miste deres […] Læs mere… Læs mere…

Der skal handles mod racisme nu!

26/06/2020
En 28-årig dansk-tanzaniansk mand blev tirsdag morgen fundet dræbt ved et shelter i Nordskoven på Bornholm. I sigtelsen står der, […] Læs mere… Læs mere…

Ny forperson: Jeg har noget på hjerte.

03/06/2020
Kære du. Kære borger. Kære Mino-medlem, aktivist, interessent og partner.Jeg har noget på hjerte. Som privatperson, som brunt menneske. Egentlig […] Læs mere… Læs mere…

Mino Talk Live: “MAND DIG OP”

18/05/2020
Onsdag d. 20. maj kl. 20.00 går Mino Talks Live med Bashar Al-Saoudi, hvor vi inviterer til en samtale om […] Læs mere… Læs mere…

De varme hænder: Hver fjerde “varme hånd” i Regíon Hovedstaden er ikke-vestlig indvandrer eller efterkommer.

14/05/2020
Mino Danmark I en ny rapport fra Statens Serum Institut med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i […] Læs mere… Læs mere…

Ny rapport med fokus på etnicitet og alder blandt COVID-19 smittede i Danmark

08/05/2020
Statens Serum Institut sætter i denne uges ”trend-og-fokus-rapport” spot på etnicitet og aldersgruppering. Rapporten konkluderer, at indvandrere og efterkommere fra […] Læs mere… Læs mere…

Mino Danmark modtager ny donation fra Roskilde Festival

16/04/2020
Mino Danmark modtager 600.000 kroner fra Roskilde Festival til at skabe større mangfoldighed i dansk kulturliv og opbygge nye platforme, […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.