fbpx

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020 / /

Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det første døgn blev kampagnefilmen set af mere end 250.000 mennesker på Facebook og Instagram, der var med til at dele budskabet om, at alle har ret til at være danskere på deres egne præmisser.

Med 30 unikke scener og over 90 medvirkende i kampagnefilmen viser Mino Danmark, at minoritetsetniske borgere ikke er en homogen gruppe, men derimod består af utallige nuancerede og komplekse individer. I Ser du mig? har de medvirkende fået plads til at definere sig selv og insistere på, at ingen andre kan eller skal definere dem. De vil ses og høres, som dem de selv vælger at være.

Forperson i Mino Danmark, Moussa Mchangama udtaler, at “med de store samfundsdebatter om racisme og minoriteter, som vi har herhjemme, er det helt afgørende, at vi husker og ved, at minoritetsperspektiver og oplevelser er en vidunderlig multifacetteret og dybt kompleks størrelse. I stedet for at reducere os til én samlet helhed ønsker vi at bidrage med nuancerne, forskellighederne og personlighederne for at fortsætte samtalen og arbejdet for minoritetspersoners rettigheder, samfundsdeltagelse og sikkerhed på en engagerende måde.”

Ser du mig? giver et indblik i livet som borger med minoritetsetnisk baggrund. Et liv og en hverdag som både er præget af forskelsbehandling og fremmedgørelse – men samtidig af glæde, kærlighed, udfordringer og personlig udvikling. 

I en blanding af små scener og portrætter medvirker nogle af landets mest fremtrædende debattører, aktivister og kunstnere som alle, på hver sin måde, bruger deres stemme og platform til at udtrykke sig og kæmpe for retten til at være dem selv. Scenerne præsenterer blandt andet studerende, dansere, krigsveteraner, elskere, fodboldfans, venner og hverdagshelte. Den tydeliggør, at minoritetsetniske borgere er mere end deres hudfarve. Rammesat af scener som Nationalmuseet, Frederiksberg Slot og Axelborg indskriver filmen sig ind i dansk kulturarv med et nutidigt perspektiv på, hvad det danske samfund er formet af. De mange forskellige medvirkende og de forskellige kulturelle institutioner bidrager samlet til et repræsentativt billede af det Danmark, som vi alle er en del af. 

Med kampagnefilmen vil Mino Danmark fortsætte arbejdet med at synliggøre forskelligheden blandt minoritetsetniske danskere og vise unge, der vokser op i dag, at der er nogen, som de kan spejle sig i.

“Ser du mig?” kan ses på Mino Danmarks Facebookside og Instagramprofil.

Relaterede nyheder

Nyt forpersonskab: med magt følger ansvar

29/11/2021
I 2016 startede Mino Danmark som en tænketank. Senere blev det en organisation. I dag er Mino Danmark et hjertevarmt […] Læs mere… Læs mere…

Kommunalvalg om 1 måned!

13/10/2021
Om 1 måned er der kommunal – og regionsrådsvalg. Et valg Mino Danmark laver en stor indsats omkring. Vi har […] Læs mere… Læs mere…

Få indflydelse i Mino Danmark

06/07/2021
Mino Danmark afholder den årlige ordinære generalforsamling onsdag d. 11. august 2021 kl. 17.00-18.30. Hvis du ønsker at få indflydelse […] Læs mere… Læs mere…

Kursus for politiske minoritetskandidater

18/06/2021
Sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark lancerer Mino Danmark kurset: Politik for alle!, som er et heldagskursus for kandidater til […] Læs mere… Læs mere…

Bevilling fra Tuborgfondet til kommunal- og regionsrådsvalget 2021

27/05/2021
Mino Danmark har længe haft en ambition om at lave en stor indsats i forbindelse med det kommende kommunal- og […] Læs mere… Læs mere…

2021: Vi fortsætter kampen med flere ombord

02/02/2021
Vi er allerede en måned inde i 2021 og selvom tiden stadig er præget af COVID-19, sker der en masse […] Læs mere… Læs mere…

Alle skal føle sig trygge i Mino Danmark

18/12/2020
2020 har på alle måder været et markant år, hvor der har været fokus på, hvordan vi agerer. Racisme, sexisme, […] Læs mere… Læs mere…

Giv et medlemskab i julegave

30/11/2020
Nu kan du give et medlemskab i julegave! For 200 kroner kan du give et årsmedlemskab i julegave, og sikre […] Læs mere… Læs mere…

Mændenes Internationale Kampdag

19/11/2020
Den minoritetsetniske mand skal fejres! Mino Danmark og Mino Ung København har sat barren højt, når der på torsdag inviteres […] Læs mere… Læs mere…

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.