fbpx

Kommunalvalg om 1 måned!

13/10/2021 / /

Om 1 måned er der kommunal – og regionsrådsvalg. Et valg Mino Danmark laver en stor indsats omkring. Vi har en ambition om, at Danmark skal være præget af mere mangfoldighed og meget mere ligeværd. Vi drømmer om et samfund uden racisme og diskrimination. Derfor kæmper vi for, at det kommer på den politiske dagsorden i valgkampen, men også efter valget. Vi kæmper for, at flere forskellige stemmer skal præge debatten, at flere forskellige skal høres, og at flere skal stemme til valget.

I den forbindelse har vi en række indsatser og arrangementer i gang.

I starten af september måned afholdte vi sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark en kandidatuddannelse med fokus på, hvordan vi får mere repræsentation og diversitet i lokalpolitik. Vi ved, at der er mange barrierer for minoriteter i politik, og dem vil vi gerne være med til at nedbryde. Læs mere om kandidatuddannelse i Kommunens artikel her. Du kan læse mere om vores tanker omkring hele denne tematik i vores kronik i Information her.

Vi har en række arrangementer planlagt. Torsdag d. 14/10 afholdt vi release af vores podcast om minoritetsetniske kvinder, og den næste måneder har vi både kommunalvalgsdebatter, mini-uddannelse og valgfestival. Du kan læse meget mere om vores indsatser og arrangementer på Mino.dk/valg.

Her vil du også kunne læse om vores politiske mærkesager, og hvilke kandidater, som har lovet at kæmpe for dem i valgkampen, og hvis de efterfølgende vælges ind.

Til sidst er det værd at nævne, at vi er meget optaget af at give vores følgere, medlemmer og andre information om kommunal- og regionsrådsvalget. Det gør vi bl.a. ved at oplyse om, hvad valgene handler om på vores sociale medier, men også via fysisk materiale. Vi har valgt også at bruge kreative og kunstneriske løsninger, så vi formidler på en interessant og fangende måde. Derfor har vi bl.a. fået en kunstner til at lave grafik til vores kommunal- og regionsrådsvalgsindsats, og en animator til at animere små film. Dem vil du forhåbentligt støde på forskellige steder, bl.a. finde på vores Instagram eller Facebook.

Vores indsatser er støttet af Tuborg Fondet – uden dem var alt det her ikke muligt.

Vi oplever en stor opbakning til vores indsats, og har en række andre organisationer som vi samarbejder med. Hvis du vil sikre, at Mino Danmark i fremtiden kan lave lignende indsatser, så bliv medlem af Mino Danmark

STEM MED, STEM MANGFOLDIGT!

Relaterede nyheder

Få indflydelse i Mino Danmark

06/07/2021
Mino Danmark afholder den årlige ordinære generalforsamling onsdag d. 11. august 2021 kl. 17.00-18.30. Hvis du ønsker at få indflydelse […] Læs mere… Læs mere…

Kursus for politiske minoritetskandidater

18/06/2021
Sammen med Kvinderådet og LGBT+ Danmark lancerer Mino Danmark kurset: Politik for alle!, som er et heldagskursus for kandidater til […] Læs mere… Læs mere…

Bevilling fra Tuborgfondet til kommunal- og regionsrådsvalget 2021

27/05/2021
Mino Danmark har længe haft en ambition om at lave en stor indsats i forbindelse med det kommende kommunal- og […] Læs mere… Læs mere…

2021: Vi fortsætter kampen med flere ombord

02/02/2021
Vi er allerede en måned inde i 2021 og selvom tiden stadig er præget af COVID-19, sker der en masse […] Læs mere… Læs mere…

Alle skal føle sig trygge i Mino Danmark

18/12/2020
2020 har på alle måder været et markant år, hvor der har været fokus på, hvordan vi agerer. Racisme, sexisme, […] Læs mere… Læs mere…

Giv et medlemskab i julegave

30/11/2020
Nu kan du give et medlemskab i julegave! For 200 kroner kan du give et årsmedlemskab i julegave, og sikre […] Læs mere… Læs mere…

Mændenes Internationale Kampdag

19/11/2020
Den minoritetsetniske mand skal fejres! Mino Danmark og Mino Ung København har sat barren højt, når der på torsdag inviteres […] Læs mere… Læs mere…

Ser du mig? Mino Danmarks nye kampagnefilm

28/09/2020
Mino Danmark har lanceret en ny kampagnefilm Ser du mig?, der vil udfordre de ensidige forestillinger om minoritetsetniske danskere. Det […] Læs mere… Læs mere…

Organisationer i ny alliance vil engagere unge i menneskerettigheder

17/09/2020
MOBILISERING: En ny alliance af organisationer vil gøre menneskerettighederne vedkommende for unge. ”De unge skal drive processen,” lyder det fra […] Læs mere… Læs mere…

Mino Talks Live: Grønlændere i Danmark

16/09/2020
Onsdag d. 16. september 2020 kan du se sidste afsnit af serien Mino Talks Live med Aviaja, hvor vi inviterer […] Læs mere… Læs mere…

Støt minoriteten

Vær med til at skabe flere handlemuligheder for
minoritetsetniske danskere. Tak fordi du vil være med!Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.

Hvert eneste medlemskab og donation styrker Mino Danmarks legitimitet og eksistensberettigelse.

Det gør en forskel og styrker foreningens muligheder for at lykkes med at skabe et lige samfund, uanset etnisk baggrund.